Zmutowana i pokryta "czekoladowymi torbielami". Tak wygląda macica z endometriozą

2023-03-17 12:25

Z powodu endometriozy cierpią miliony kobiet w Polsce. Uciążliwe objawy są często bagatelizowane przez lekarzy, przez co pacjentki na diagnozę czekają latami. Niejedna Polka usłyszała w gabinecie: "taka już pani uroda". Tymczasem to naprawdę poważne schorzenie, co dobitnie pokazuje animacja 3D.

Zmutowana i pokryta czekoladowymi torbielami. Tak wygląda macica z endometriozą
Autor: bbc Zmutowana i pokryta "czekoladowymi torbielami". Tak wygląda macica z endometriozą

Marzec jest miesiącem świadomości endometriozy. To z tego powodu 7 marca odbyło się posiedzenie Parlamentarnego Zespołu do Spraw Endometriozy.

– Mam nadzieję, że wszystkie postulaty, które dotyczą kobiet chorych na endometriozę w Polsce, zaczną być spełniane i będziemy tylko do systemu »dokładać cegiełki«, które pozwolą na zaopiekowanie się kobietą chorą na to schorzenie – powiedziała Lucyna Jaworska-Wojtas, prezeska Fundacji Pokonać Endometriozę.

Skąd bierze się endometrioza?

Geneza rozwoju endometriozy wciąż pozostaje nieznana. W jej przebiegu dochodzi do rozrostu tkanki endometrialnej poza jamę macicy. Rezultat jest opłakany - pacjentka boryka się z ogromnym bólem. Większość z nich jest bezradna. Lekarze nie dysponują narzędziami do diagnozowania tego schorzenia. Kobiety są pozostawione "same sobie".

Poradnik Zdrowie: Gadaj Zdrów, odc. 5 endometrioza

Tak wygląda macica z endometriozą

O tym, jak wygląda macica dotknięta endometriozą mogła przekonać się Miriam, która od lat walczy z chorobą. Na animacji 3D pokazano jej, jak powinna wyglądać zdrowa macica, a jak wygląda "zmutowana" macica z endometriozą. Macica Miriam jest niemal pięciokrotnie większa, a jej kształt w niczym nie przypomina tej zdrowej.

Obraz uwidacznia blizny między tkankami. To tam rozrastała się endometrioza. Zaawansowaną endometriozę można rozpoznać po różnych rozmiarów guzkach. Warto także zwrócić uwagę na jajowody, na których widoczne są torbiele wypełnione gęstym, brązowym płynem, nazywane "torbielami czekoladowymi".

Macica dotknięta endometriozą i macica zdrowa
Autor: bbc Macica dotknięta endometriozą i macica zdrowa

Uporczywe objawy endometriozy

Pacjentki z endometriozą najczęściej doświadczają:

  • bólu macicy
  • bolesnych miesiączek
  • skurcze trwające od tygodnia do dwóch przed i po miesiączce
  • obfitych krwawień miesiączkowych
  • niekiedy krwawień między miesiączkami
  • bólu podczas stosunku płciowego
  • niepłodności
  • bólu dolnej części pleców i innych.

Jeśli doświadczasz tego typu dolegliwości, być może powinnaś rozważyć umówienie wizyty u ginekologa.