Zmarła najdłużej żyjąca osoba na świecie. Żyła w trzech stuleciach i wychowała 11 dzieci

2023-11-30 15:18

W wieku 124 lat zmarła Elmas Kırtepe, która zasługiwała na miano najstarszej żyjącej obecnie osoby na świecie. Obywatelka Turcji nie widniała w oficjalnych rejestrach, więc nie przyznano jej tytułu. Miała żyć o dwa lata dłużej niż 122-letnia Jeanne Louise Calment z Francji.

stare dłonie trzymające się
Autor: Getty Zmarła najstarsza kobieta na świecie, Elmas Kırtepe z Turcji. Miała żyć 124 lata

Elmas Kırtepe nieoficjalnie była najstarszym obecnie żyjącym człowiekiem na Ziemi. Urodziła się 1 lipca 1899 roku w mieście Köprübaşı, zlokalizowanym w prowincji Erzurum we wschodniej Turcji. Z rodzinnej miejscowości przeprowadziła się do Siva, a w latach 60. XX wieku wraz z rodziną przeniosła się do Kayseri. Była szczęśliwą matką aż jedenaściorga dzieci. Żyje ośmioro z nich.

Co nam wydłuża życie, a co je skraca? Prof. Maciej Banach obala mity

Zmarła 124-letnia Turczynka

Syn superstulatki, Mehment Kırtepe, powiedział w rozmowie z turecką agencją AA, że ma siedem sióstr i wszyscy jego szwagrowie zmarli. – Moja najstarsza siostra ma obecnie 92 lata. O ile wiem, liczba wnuków, prawnuków mojej matki i kolejnych potomków wynosi od 150 do 200 – dodał.

124-letnia Elmas Kırtepe żyła w trzech stuleciach. Jak przekazały tureckie media, nazwiska kobiety nie było w formalnych rejestrach najdłużej żyjących osób. Pokazano zdjęcie jej dowodu tożsamości, na którym widać datę urodzenia.

Tytuł rekordzistki długości życia ludzkiego należał do 122-letniej Jeanne Louise Calment. W obliczu nowych faktów obywatelka Turcji żyła o dwa lata dłużej niż Francuzka, która zmarła w 1997 roku.

Jak żyła Elmas, że dożyła 124 lat?

Mehment Kırtepe wyznał, że jego matka "zmarła ze starości". Przez długie lata kobiecie dopisywało zdrowie, a choroby omijały ją szerokim łukiem. Pokonanie dla niej trzech, czterech kilometrów nie stanowiło problemu. Kilka dni temu 124-latka trafiła do szpitala, ponieważ wystąpiły u niej duszności.

Co jeszcze wiadomo o 124-latce obywatelce Turcji? Sama kobieta zdradziła w jednym z wywiadów, że jej ojciec odszedł w wieku 113 lat oraz znał pierwszego prezydenta Republiki Turcji Mustafa Kemal Pasza, nazywanego Kemalem Ataturkiem (Ojcem Turków).

Nic nie wiadomo o sekrecie długowieczności 124-latki. Rodzina nie zdradziła za dużo szczegółów na temat jej preferencji żywieniowych. Jedynie syn Mehment stwierdził, że "nie była osobą wybredną i jadła wszystko".