Zmarła, gdy ratownicy reanimowali jej męża. Tragedia w Jarocinie

2023-01-22 18:30

Do tragicznych wydarzeń doszło wczoraj w nocy w jednym z mieszkań w Jarocinie. Gdy ratownicy medyczni próbowali ratować życie mężczyzny, u którego doszło do nagłego zatrzymania krążenia, zasłabła jego żona. Oboje zmarli. Na miejsce wezwano policję, która potraktowała zdarzenie jako "nieszczęśliwy wypadek".

Zmarła, gdy ratownicy reanimowali jej męża. Tragedia w Jarocinie
Autor: OSP Jarocin Zmarła, gdy ratownicy reanimowali jej męża. Tragedia w Jarocinie

Zdarzenie miało miejsce w sobotę tuż przed godziną 23. To wtedy do jednego z mieszkań przy jarocińskim Rynku wezwani zostali ratownicy medyczni. Pacjentem był 65-letni mężczyzna, który zasłabł. Pogotowie wezwała jego 61-letnia żona.

Małżonkowie zmarli mimo reanimacji

Jak poinformowano, u mężczyzny doszło do nagłego zatrzymania krążenia. Gdy ratownicy udzielali mu pomocy, próbując przywrócić funkcje życiowe, na podłogę osunęła się jego żona, u której również doszło do zatrzymania krążenia. Natychmiast rozpoczęto reanimację kobiety. Mimo wysiłków ratowników oboje jednak zmarli.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do kardiologa?

Na miejsce wezwano policję oraz jarocińskich strażaków. Ci ostatni nie wykryli w mieszkaniu śladów tlenku węgla.

Jak przekazała w rozmowie z tvn24 asp. sztab. Agnieszka Zaworska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie, wykluczono, by do śmierci przyczyniły się osoby trzecie. "Całe zdarzenie traktujemy jako nieszczęśliwy wypadek" przekazała policjantka.

Nagłe zatrzymanie krążenia to stan zagrażający życiu

O nagłym zatrzymaniu krążenia mówimy, gdy dochodzi do zatrzymania pracy serca i ustaje krążenie krwi. Prowadzi to do szybkiego niedotlenienia, a w konsekwencji uszkodzenia tkanek (w tym mózgu).

Najczęstszą przyczyną nagłego zatrzymania krążenia jest zawał serca oraz inne ostre zespoły wieńcowe, rzadziej dochodzi do niego z powodu powikłań zakrzepowo zatorowych, np. zatoru tętnicy płucnej, czy też z powodu krwotoku po urazie, zaburzeń oddychania, zatruć lub zaburzeń równowagi elektrolitowej. 

Objawami nagłego zatrzymania krążenia są:

  • utrata świadomości
  • brak reakcji na bodźce
  • brak wyczuwalnego tętna
  • brak wyczuwalnego oddechu

W przypadku zatrzymania krążenia szansę na przeżycie daje jedynie szybka resuscytacja krążeniowo-oddechowa. Dlatego po stwierdzeniu takich objawów od razu trzeba wezwać pogotowie. Osobie, u której mogło dojść do nagłego zatrzymania krążenia, trzeba udzielić pierwszej pomocy, uciskając klatkę piersiową i wykonując oddechy ratownicze metodą usta-usta w rytmie: 30 uciśnięć - dwa oddechy. Najważniejsze jest jednak uciskanie klatki piersiowej.