70-latka z Małopolski zmarła przez brak prądu. Pomoc nie dotarła na czas

2023-01-21 18:50

Do tragicznej sytuacji doszło w Małopolsce. Z powodu braku prądu 70-letnia mieszkanka miejscowości Wawrzka nie mogła skorzystać z aparatu tlenowego. Niestety, pomoc nie dotarła na czas i kobieta zmarła.

70-latka z Małopolski zmarła przez brak prądu. Pomoc nie dotarła na czas
Autor: PAWEL DABROWSKI / SUPER EXPRESS 70-latka z Małopolski zmarła przez brak prądu. Pomoc nie dotarła na czas

Małopolscy strażacy walczą z żywiołem. Przez intensywne opady śniegu 108 tys. odbiorców zostało pozbawionych prądu. Jedną z takich osób była 70-latka z miejscowości Wawrzka.

Brak prądu doprowadził do śmierci kobiety

Nie udało się uratować 70-latki, która z powodu braku prądu nie mogła skorzystać z koncentratora tlenu. To urządzenie, którego używają m.in. osoby zmagające się z POChP, czyli przewlekłą obturacyjną chorobą płuc. Aparat podłącza się do prądu, a pacjent np. przez specjalną maskę otrzymuje zwiększoną zawartość tlenu.

Straż pożarna otrzymała zgłoszenie o potrzebującej pomocy kobiecie w piątek w nocy. Strażacy przyjęli zgłoszenie i mieli użyczyć kobiecie butlę tlenową. Niestety, nie zdołali dostarczyć potrzebnej aparatury na czas, ponieważ ich samochód utknął na zaśnieżonej drodze.

Choć miejsce zamieszkania kobiety było oddalone o zaledwie 500 m i strażacy pokonali ten dystans pieszo, rodzina potrzebującej poinformowała ich, że ta prawdopodobnie nie żyje. Zgon został później potwierdzony przez lekarza.

Poradnik Zdrowie: choroby płuc

Do czego służy koncentrator tlenu?

Koncentrator tlenu to urządzenie wykorzystywane do tlenoterapii. Zadaniem specjalnej aparatury jest łagodzenie duszności chorego, a także dotlenienie tkanek i zapobieganie ich uszkodzeniom. Sprzęt pobiera powietrze z otoczenia, po czym je filtruje, to znaczy oddziela tlen od pozostałych gazów znajdujących się w powietrzu.

W kolejnym kroku aparatura nasyca przefiltrowane powietrze tlenem. Dzięki takim urządzeniom dawka dostarczanego tlenu może być zwiększona o kilkadziesiąt procent, a nawet uzyskać stężenie 96 proc. Pacjent tlen otrzymuje poprzez specjalną maskę, która zakłada się na twarz lub kaniulę nosową.

Najczęściej z tego rodzaju terapii korzystają osoby zmagające się z niewydolnością oddechową.