Zidentyfikowano nowe objawy, które mogą pomóc w diagnozowaniu raka trzustki

2022-08-03 15:17

Naukowcy zidentyfikowali szereg objawów związanych z rakiem trzustki, w tym dwa dotąd nierozpoznane – uczucie pragnienia i ciemne zabarwienie moczu. Badanie zaprezentowano na Festiwalu National Cancer Research Institute. Czy nowe odkrycia zwiększą szansę na wyleczenie i przeżycie pacjentów z nowotworem trzustki?

Kobieta leży pod kocem
Autor: Getty Images

Analizy doprowadziły do wyodrębnienia nowych objawów raka trzustki. Badacze wykazali również, że pacjenci często mają pewne objawy choroby do roku przed rozpoznaniem raka, oraz że inne niepokojące objawy mogą wystąpić na trzy miesiące przed diagnozą.

Czy nowe odkrycia pomogą lekarzom rodzinnym we wcześniejszym zdiagnozowaniu choroby, zwłaszcza gdy pacjenci zgłaszają kilka pozornie niespecyficznych objawów?

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do onkologa?

Większość osób z rakiem trzustki jest diagnozowana na późnym etapie, cechuje go także najniższa przeżywalność wśród wszystkich powszechnych nowotworów. Na pięcioletnie przeżycie ma jedynie około 7% pacjentów (dane z Wielkiej Brytanii).

Te mało obiecujące statystyki skłoniły naukowców do rozpoczęcia badań, które pozwoliłyby lepiej zrozumieć wczesne objawy raka trzustki. Świadomość niecharakterystycznych symptomów to być może jedyna szansa na wcześniejsze rozpoznanie choroby i zastosowanie leczenia, ratującego życie.  

Badanie opiera się na danych z elektronicznej bazy "OResearch" i pochodzi od ponad 24 000 pacjentów, u których zdiagnozowano nowotwór trzustki w Anglii w latach 2000-2017. Naukowcy przeanalizowali objawy, których doświadczyli pacjenci przed zdiagnozowaniem raka i porównali je z objawami innych pacjentów, u których nie zdiagnozowano raka trzustki. Wyniki badań przedstawia dr Weiqi Liao, naukowiec zajmujący się danymi z Uniwersytetu Oksfordzkiego w Wielkiej Brytanii. 

Zażółcenie skóry (żółtaczka) i krwawienie z żołądka lub jelit były dwoma poważnymi objawami najczęściej związanymi z rozpoznaniem gruczolakoraka przewodowego trzustki (PDAC) - najczęstszego rodzaju raka trzustki, oraz z nowotworami neuroendokrynnymi trzustki (PNEN) - rzadsza postać raka trzustki. Ponadto naukowcy zidentyfikowali uczucie pragnienia i ciemne zabarwienie moczu jako nieznane wcześniej objawy PDAC.

Dr Liao powiedział: „Kiedy rak trzustki zostanie zdiagnozowany wcześniej, pacjenci mają większą szansę na przeżycie. Możliwe jest diagnozowanie pacjentów podczas wizyty u lekarza rodzinnego, ale zarówno pacjenci, jak i lekarze pierwszego kontaktu muszą być świadomi objawów związanych z rakiem trzustki”.

Badanie pomogło w rozpoznaniu 23 objawów związanych z rozpoznaniem PDAC (zażółcenie skóry, krwawienie w żołądku lub jelitach, problemy z przełykaniem, biegunka, zmiana rytmu jelit, wymioty, niestrawność, ból brzucha, utrata masy ciała, zaparcia, tłuszcz w stolcu, obrzęk brzucha, nudności, wzdęcia, zgaga, gorączka, zmęczenie, utrata apetytu, świąd, ból pleców, pragnienie i ciemny mocz). 

Dziewięć objawów było związanych z PNEN (zażółcenie skóry, krew w stolcu, biegunka, zmiana rytmu jelit, wymioty, niestrawność, ból brzucha i utrata masy ciała).

Choć większość tych objawów była niecharakterystyczna dla raka trzustki i mogła być spowodowana innymi stanami, naukowcy odkryli, że pacjenci, u których zdiagnozowano nowotwór trzustki, mieli większą szansę na wystąpienie niektórych objawów na rok przed diagnozą.

Dr Liao powiedział: „Te nowe odkrycia umożliwiają nam prowadzenie dalszych prac nad zrozumieniem objawów, które mogą sugerować raka trzustki. Pomoże to lekarzom rodzinnym w podejmowaniu decyzji o tym, kogo skierować na pilne badania, zwłaszcza gdy pacjenci mają kilka pozornie niespecyficznych objawów”.

Dane zebrane przez naukowców nie uwzględniały stopnia zaawansowania raka na etapie diagnozy, co oznacza, że ​​naukowcy nie byli w stanie jednoznacznie stwierdzić, które objawy były związane z wczesnym, a które z późnym stadium choroby.

Z uwagi na to, że PNEN jest rzadziej występującym nowotworem, badacze dysponowali niewielką ilością danych, co utrudniło wykrycie innych potencjalnych objawów.

Świadomość wczesnych objawów jest kluczowa, ponieważ realnie przekłada się na poprawę rokowań w przypadku nowotworów trzustki. Badania te mogą pomóc lekarzom rodzinnym i ich pacjentom dowiedzieć się więcej na ten temat.

O autorze
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska
Redaktorka od lat związana z branżą medyczną. Specjalizuje się w tematyce zdrowia i aktywnego stylu życia. Prywatne zamiłowanie do psychologii inspiruje ją do podejmowania trudnych tematów w tej dziedzinie. Autorka cyklu wywiadów z zakresu psychoonkologii, którego celem jest budowanie świadomości oraz przełamywanie stereotypów na temat choroby nowotworowej. Wierzy, że odpowiednie nastawienie psychiczne jest w stanie zdziałać cuda, dlatego propaguje profesjonalną wiedzę, w oparciu o konsultacje ze specjalistami.