"Zespół słabości" to nowa cywilizacyjna plaga. Wszystko przez złą dietę
Wyniki najnowszych badań nie pozostawiają wątpliwości, że istnieje związek między dietą, depresją a rozwojem tzw. zespołu słabości, który dotyka nawet 10-15 proc. dorosłych. Zespół słabości charakteryzuje się jako stan wywołany utratą funkcji w wielu układach fizjologicznych. Uważa się, że dieta ma znaczący wpływ na rozwój tego zespołu.
Dieta i objawy depresji mają wpływ na rozwój stanu slabości
Już poprzednie badania wykazały korelację między dietą prozapalną, która obejmuje sztuczne tłuszcze trans, rafinowane węglowodany i tłuszcze nasycone, a ryzykiem rozwoju zespołu słabości. W najnowszym badaniu eksperci podjęli próbę zrozumienia wpływu diety i depresji na stan zapalny i zespół słabości.
Naukowcy chcieli ustalić, czy osoby doświadczające objawów depresji są bardziej podatne na rozwój zespołu słabości w odpowiedzi na przewlekły stan zapalny w organizmie. Na początku badania 1701 osób zostało poproszonych o przedstawienie informacji na temat swojej diety i objawów depresji. Byli śledzeni przez około 11 lat, kiedy ponownie oceniono ich stan.
Badanie wykazało związek między dietą prozapalną a podwyższonym ryzykiem rozwoju zespołu słabości, które było nieco większe u osób z objawami depresyjnymi. Naukowcy uważają, że ponieważ ludzie, którzy doświadczają objawów depresji, często mają wyższy poziom stanu zapalnego, stosowanie niewłaściwej diety może przyspieszyć początek zespołu słabości.
„Badanie to wykazało, że objawy depresji mogą nasilać rozwój zespołu słabości w odpowiedzi na spożywanie diety prozapalnej. Sugeruje to, że spożywanie diety bogatej w związki przeciwzapalne (np. błonnik i związki roślinne zwane flawonoidami) może pomóc w zapobieganiu rozwojowi zespołu słabości” – powiedziała główna autorka badania, dr Courtney L Millar.
„Nasze dane eksploracyjne sugerują również, że gdy dorośli w średnim i starszym wieku spożywają dietę prozapalną, są bardziej podatni na pojawienie się nowych objawów depresyjnych i zespołu słabości w tym samym czasie, niż na ich samodzielny rozwój” – dodała.
Istotna jest dieta
Jedno z badań opublikowanych w maju 2022 r. w American Journal of Clinical Nutrition wykazało, że spożywanie diety śródziemnomorskiej może zapobiec rozwojowi zespołu słabości. Inne badanie z lutego 2022 r. wykazało, że dieta prozapalna przyczynia się do rozwoju zespołu słabości.
„To badanie przyczynia się do zrozumienia związku między dietą prozapalną, depresją i zespołem słabości” – powiedziała dr Millar i zasugerowała, że dla osób z depresją kluczowe może okazać się zwiększenie spożycia owoców i warzyw bogatych w błonnik, flawonoidy oraz inne przeciwutleniacze dietetyczne.