"Zespół słabości" to nowa cywilizacyjna plaga. Wszystko przez złą dietę

2022-09-06 14:37

Wyniki najnowszych badań nie pozostawiają wątpliwości, że istnieje związek między dietą, depresją a rozwojem tzw. zespołu słabości, który dotyka nawet 10-15 proc. dorosłych. Zespół słabości charakteryzuje się jako stan wywołany utratą funkcji w wielu układach fizjologicznych. Uważa się, że dieta ma znaczący wpływ na rozwój tego zespołu.

zespół słabości
Autor: Getty Images

Dieta i objawy depresji mają wpływ na rozwój stanu slabości

Już poprzednie badania wykazały korelację między dietą prozapalną, która obejmuje sztuczne tłuszcze trans, rafinowane węglowodany i tłuszcze nasycone, a ryzykiem rozwoju zespołu słabości. W najnowszym badaniu eksperci podjęli próbę zrozumienia wpływu diety i depresji na stan zapalny i zespół słabości.

Naukowcy chcieli ustalić, czy osoby doświadczające objawów depresji są bardziej podatne na rozwój zespołu słabości w odpowiedzi na przewlekły stan zapalny w organizmie. Na początku badania 1701 osób zostało poproszonych o przedstawienie informacji na temat swojej diety i objawów depresji. Byli śledzeni przez około 11 lat, kiedy ponownie oceniono ich stan.

Badanie wykazało związek między dietą prozapalną a podwyższonym ryzykiem rozwoju zespołu słabości, które było nieco większe u osób z objawami depresyjnymi. Naukowcy uważają, że ponieważ ludzie, którzy doświadczają objawów depresji, często mają wyższy poziom stanu zapalnego, stosowanie niewłaściwej diety może przyspieszyć początek zespołu słabości.

Poradnik Zdrowie: depresja

„Badanie to wykazało, że objawy depresji mogą nasilać rozwój zespołu słabości w odpowiedzi na spożywanie diety prozapalnej. Sugeruje to, że spożywanie diety bogatej w związki przeciwzapalne (np. błonnik i związki roślinne zwane flawonoidami) może pomóc w zapobieganiu rozwojowi zespołu słabości” – powiedziała główna autorka badania, dr Courtney L Millar.

„Nasze dane eksploracyjne sugerują również, że gdy dorośli w średnim i starszym wieku spożywają dietę prozapalną, są bardziej podatni na pojawienie się nowych objawów depresyjnych i zespołu słabości w tym samym czasie, niż na ich samodzielny rozwój” – dodała.

Istotna jest dieta

Jedno z badań opublikowanych w maju 2022 r. w American Journal of Clinical Nutrition wykazało, że spożywanie diety śródziemnomorskiej może zapobiec rozwojowi zespołu słabości. Inne badanie z lutego 2022 r. wykazało, że dieta prozapalna przyczynia się do rozwoju zespołu słabości.

„To badanie przyczynia się do zrozumienia związku między dietą prozapalną, depresją i zespołem słabości” – powiedziała dr Millar i zasugerowała, że dla osób z depresją kluczowe może okazać się zwiększenie spożycia owoców i warzyw bogatych w błonnik, flawonoidy oraz inne przeciwutleniacze dietetyczne.