Zdarza ci się tak miesiączkować? To może być zwiastun chorób serca

2023-05-30 12:18

Nieregularne miesiączkowanie to uciążliwy problem dla wielu kobiet. Niepewność, kiedy zacznie się krwawienie, może utrudniać codzienne funkcjonowanie. Jak się okazało, zaburzenia cyklu miesiączkowego mogą przekładać się nie tylko na trudności w życiu zawodowym czy towarzyskim. Naukowcy odkryli zależność między regularnością cyklu a chorobami serca.

Kobieta miesiączkująca
Autor: GettyImages Zdarza ci się tak miesiączkować? To może być zwiastun chorób serca

Nieregularne miesiączki a wyższe ryzyko chorób serca

Naukowcy wzięli pod lupę stan zdrowia kobiet, które borykają się z zaburzeniami miesiączkowania, czyli nieregularnymi miesiączkami, jak również ze zbyt długim lub zbyt cyklem miesięcznym. Okazało się, że ten problem może przekładać się również na zwiększone ryzyko chorób serca, a przede wszystkim arytmii serca.

Ryzyko chorób serca oszacowano na aż 19 proc.wyższe w porównaniu z kobietami, które miesiączkują regularnie i mają prawidłową długość cyklu. Największe było ryzyko arytmii, czyli nieregularnego bicia serca – było podwyższone nawet o 40 proc.

Poradnik Zdrowie: arytmia serca

Arytmia i migotanie przedsionków - zwiększone ryzyko

W trwającym 12 lat badaniu, opartym o dane zgromadzone w brytyjskim BioBanku, obserwowano 58 tys. kobiet. W dniu rozpoczęcia badania żadna z nich nie miała chorób serca. Jednak na przestrzeni lat, takie schorzenia rozwinęły się u 3,4 proc. kobiet z zaburzonymi cyklami miesięcznymi. Dla porównania - u kobiet, które miesiączkowały regularnie, problem dotyczył tylko 2,5 proc. z nich. 

Wśród 1623 zachorowań związanych z sercem i układem krążenia, w toku badań odnotowano:

  • u 827 badanych chorobę niedokrwienną serca
  • 393 osoby miały migotanie przedsionków lub arytmię – czyli u 1,7 proc.kobiet z zaburzeniami miesiączkowania. Dla porównania ten sam problem miało 1,3 proc.kobiet z regularnymi cyklami
  • u 199 osób miał miejsce zawał serca
  • 271 osób miało udar
  • natomiast 174 osoby miały niewydolność serca

Choroby serca a zaburzenia miesiączkowania

Badacze podejrzewają, że związek między nieregularnym miesiączkowaniem a chorobami serca wynikać może m.in. z wyższego poziomu cholesterolu, nadciśnienia, zespołu policystycznych jajników oraz zaburzeń hormonalnych. Problemy te mogą zarówno wpływać na nieregularne miesiączkowanie, jak i na pracę serca. Oznacza to, że nieregularne miesiączkowanie jest widocznym objawem zaburzeń, prowadzących także do chorób serca i układu krążenia.

Hormonem odpowiedzialnym w dużym stopniu za ten problem jest estrogen, który może sprzyjać ochronie serca, przez zapewnienie uelastycznienia naczyń krwionośnych, wpływ na obniżenie ciśnienia krwi oraz prawidłowe przepływy krwi.

Cykl miesiączkowy a zdrowie kobiet

Główny autor badania dr Huijie Zhang, profesor z Southern Medical University w Chinach przyznał, że jego odkrycia to krok w kierunku zapobiegania migotaniu przedsionków i zawałom serca wśród kobiet. Zwrócił uwagę na konieczność monitorowania cykli miesięcznych nie tylko przez lekarzy ginekologów, ale również przez medyków innych specjalizacji.

Może to mieć wpływ na szeroko pojęte dolegliwości zdrowotne.Jest to również bardzo istotne w kontekście tego, że kobiety inaczej przechodzą zawał serca, przez co nierzadko bywa zbyt późno rozpoznawany, co pogarsza rokowania.