Zbudują pierwsze hospicjum stacjonarne w Środkowej Polsce

2020-02-19 14:02 Materiały prasowe

W obliczu niedawnej burzy medialnej odnośnie finansowania polskiej onkologii, dwie fundacje wspierające chorych na raka decydują się na brawurowy krok – samodzielną budowę pierwszego hospicjum stacjonarnego w Polsce środkowej.

Fundacje „Dwa Skrzydła” oraz „Znajdź Pomoc” rozpoczęły ogólnopolską zbiórkę na budowę pierwszego stacjonarnego hospicjum w Tomaszowie Mazowieckim. Po uzyskaniu półmilionowego wsparcia z ramienia społeczności lokalnej, organizacje przechodzą do następnego etapu realizacji projektu, uruchamiając pięciomilionową zbiórkę crowdfundingową angażująca darczyńców indywidualnych z całej Polski. Pozostałą część planują sfinansować z innych źródeł – współpracy biznesowej i dotacji publicznych.

O fundacjach

Fundacja „Dwa Skrzydła” założona została w 2018 roku przez księdza Grzegorza Chirka, wieloletniego działacza społecznego i psychoonkologa. Powstała specjalnie z myślą o budowie pierwszej w środkowej Polsce placówki zajmującej się opieką paliatywną w systemie stacjonarnym.

Z kolei Fundacja „Znajdź Pomoc” od wielu lat specjalizuje się w kompleksowym wspieraniu chorych na raka i ich bliskich. Na tle krajowych organizacji onkologicznych wyróżnia ją m.in. model zakładający przekazywanie 100% zebranych środków na rzecz Podopiecznych – bez żadnych opłat czy prowizji oraz systemowe wsparcie oferowane Podopiecznym Fundacji i ich rodzinom.

Prezes Fundacji, Maja Surowicz-Biłyj, zarządza jednocześnie przedsiębiorstwem społecznym Change4Good not-for-profit, do którego należy portal crowdfundingowy PomocSięLiczy.pl, co daje darczyńcom gwarancję transparentności działań i bezpieczeństwa transakcji.

Projekt z pozytywną opinią

Utrzymany w standardzie budynku pasywnego projekt (część energii zasilającej obiekt będzie czerpana z odnawialnych źródeł energii) uzyskał do tej pory pozytywną opinię konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie medycyny paliatywnej dla województwa łódzkiego oraz urzędu marszałkowskiego województwa łódzkiego, co potwierdza jego zasadność oraz innowacyjność i ogromną potrzebę realizacji tego przedsięwzięcia.

Niezbędne hospicjum

Województwo łódzkie to „biała plama” opieki paliatywnej na mapie Polski – obecnie nie znajduje się w nim żadne stacjonarne hospicjum. Według szacunków z 2015 roku, na jedno łóżko w hospicjum domowym przypadło średnio 1004 umierających pacjentów onkologicznych. Powstanie osobnego obiektu służącego chorym terminalnie przysłuży się więc blisko 2,5 milionom Polaków - aktualnie potrzeby te częściowo zaspokajają hospicja domowe.

Brak systemowych rozwiązań kryzysu polskiej onkologii, naświetlony podczas burzliwej debaty publicznej sprzed kilku dni, to tylko dowód na to, jak ogromne znaczenie w tym trudnym czasie ma solidarność Polaków oraz stanowi kolejny argument do wsparcia tak ważnego projektu przez każdego z nas.

Projekt możesz wesprzeć tutaj.

Warto wiedzieć

Więcej informacji na temat samego projektu znajdziecie Państwo na stronie: hospicjum-tomaszow.pl oraz profilu Fundacji „Znajdź Pomoc” na Facebook’u

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie! Z kodem rabatowym: "wiosna" tylko 2,50 zł za 96 stron porad o zdrowiu! Dodatkowo otrzymasz dostęp do numerów archiwalnych. W nr 4/2020 „Zdrowia m.in.: poradnik alergika, choroby zakaźne pod lupą, „młody” zawał serca, mity o recyklingu.

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 4/2020
KOMENTARZE