Zapomnij o lekach na odchudzanie. Elektroniczna pigułka ma regulować apetyt
Naukowcy z New York University opracowują elektroniczną pigułkę. Twierdzą, że innowacyjna metoda ma pobudzać uczucie głodu. Badacze mają nadzieję, że pewnego dnia może być również używana do hamowania apetytu.
Pigułka regulująca apetyt działa poprzez wysyłanie impulsów elektronicznych do żołądka, wyzwalając naturalne zapasy greliny — hormonu jelitowego, który wywołuje uczucie głodu.
Elektroniczna pigułka pomoże wielu chorym
Technologia powstaje z myślą o pacjentach, którzy mają trudności z jedzeniem. Pigułka mogłaby pomóc osobom w trakcie leczenia raka lub w przebiegu innych sytuacji zdrowotnych, których przebieg może ograniczać apetyt.
A co, gdyby odwrócić ten proces? Eksperci spekulują, że pewnego dnia ta sama technologia może zostać wykorzystana do hamowania głodu. Mogłoby to pomóc osobom z otyłością, nadwagą oraz zmagającym się z kompulsywnym objadaniem się.
Do tej pory pigułka była testowana tylko na świniach. Khalil Ramadi, ekspert bioinżynierii, który pomógł wynaleźć nową pigułkę zapewnia, że jak tylko pigułka zostanie bezpiecznie wyprodukowana dla ludzi i zatwierdzona przez US Food and Drug Administration (FDA), będzie mogła być przetestowana na ludziach już w ciągu najbliższych pięciu lat.
- To zasadniczo nowa koncepcja leczenia chorób – powiedział Ramadi w rozmowie z redakcją "Insidera".
Pigułka regulująca głód może zwiększać lub zmniejszać apetyt
Pigułka zapewnia stymulację elektroniczną tylko wtedy, gdy wchodzi w kontakt z sokami żołądkowymi. Jest wyposażona w specjalną powłokę, która ma się odkleić, gdy dotknie płynów żołądkowych. W ten sposób możliwa będzie stymulacja greliny, która pobudza apetyt.
- Myślę, że koncepcja manipulowania hormonami jelitowymi jest dobra, w obu kierunkach – zwiększania lub zmniejszania – powiedział Giles Yeo, profesor neuronauki w Cambridge.
Zarówno Yeo, jak i Ramadi twierdzą, że łatwo sobie wyobrazić taką pigułkę stymulującą apetyt działającą w odwrotnej kolejności: tworząc terapię hamującą apetyt - podobnie jak popularne zastrzyki hamujące apetyt - ale bez użycia leków.