Zanieczyszczenia powietrza mogą zwiększać ryzyko depresji. Kto jest najbardziej podatny?

2021-11-16 21:44

Naukowcy odkryli, że narażenie na zanieczyszczenia powietrza wpływa na pracę mózgu i może prowadzić do depresji. Te najnowsze ustalenia badawcze ukazały się na łamach czasopisma „Proceedings of the National Academies of Sciences”.

Powszechnie wiadomo o tym, że zła jakość powietrza szkodzi zdrowiu i środowisku. Dr Daniel R. Weinberger z Instytutu Rozwoju Mózgu Liebera we współpracy z zespołem badawczym z Uniwersytetu w Pekinie ustalił nowe fakty na ten temat.

Poradnik Zdrowie: depresja a uwarunkowania genetyczne i socjologiczne

Zła jakość powietrza pogarsza pracę mózgu  

Uczeni zbadali 352 mieszkańców Pekinu. W stolicy Chińskiej Republiki Ludowej odnotowuje się codziennie wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza. Naukowcy zaczęli najpierw od zbadania u uczestników genetycznych predyspozycji do rozwoju depresji, a potem uważnie śledzili ich styl życia.

W ramach tego badania wykonali również serię prostych testów poznawczych podczas funkcjonalnego obrazowania metodą rezonansu magnetycznego (fMRI). Na podstawie uzyskanych wyników mogli zauważyć, które części mózgu zostały aktywowane w trakcie przetwarzania poznawczego.

Zanieczyszczenie powietrze przyczyną depresji

Zdaniem naukowców zarówno zła jakość powietrza, jak i predyspozycje genetyczne mogą zwiększać ryzyko wystąpienia depresji. Główny autor badania dr Zhi Li z Instytut Liebera powiedział, że wyniki badania jako pierwsze wskazują na bezpośredni, neurologiczny związek między zanieczyszczeniem powietrza a sposobem, w jaki mózg przetwarza informacje emocjonalne i poznawcze, co wpływa na wystąpienie depresji.

Te osoby są bardziej narażone na depresję

Badacze zauważyli, że „ściślejsze współdziałanie genów depresji” występuje u osób obarczonych wysokim ryzykiem depresji uwarunkowanym genetycznie i do tego narażonych na długotrwałe zanieczyszczenie powietrza.

Uczeni wystosowali apel o dodatkowe kontrole zanieczyszczeń powietrza, które mogą przyczynić się do poprawy funkcji poznawczych. Dzięki nim także wskaźniki depresji mogłyby istotnie zmaleć.

Wahania nastroju - to tylko zły dzień czy już depresja?

Pytanie 1 z 4
Czy często pojawiają się u ciebie nagłe wahania - raz dobry humor, raz wyraźny spadek nastroju?