Zanieczyszczenia powietrza mogą zwiększać ryzyko depresji. Kto jest najbardziej podatny?

2021-11-16 21:44

Naukowcy odkryli, że narażenie na zanieczyszczenia powietrza wpływa na pracę mózgu i może prowadzić do depresji. Te najnowsze ustalenia badawcze ukazały się na łamach czasopisma „Proceedings of the National Academies of Sciences”.

Zanieczyszczenia powietrza mogą zwiększać ryzyko depresji. Kto jest najbardziej podatny?
Autor: Getty Images

Powszechnie wiadomo o tym, że zła jakość powietrza szkodzi zdrowiu i środowisku. Dr Daniel R. Weinberger z Instytutu Rozwoju Mózgu Liebera we współpracy z zespołem badawczym z Uniwersytetu w Pekinie ustalił nowe fakty na ten temat.

Poradnik Zdrowie - Depresja a uwarunkowania genetyczne i socjologiczne

Zła jakość powietrza pogarsza pracę mózgu  

Uczeni zbadali 352 mieszkańców Pekinu. W stolicy Chińskiej Republiki Ludowej odnotowuje się codziennie wysoki poziom zanieczyszczenia powietrza. Naukowcy zaczęli najpierw od zbadania u uczestników genetycznych predyspozycji do rozwoju depresji, a potem uważnie śledzili ich styl życia.

W ramach tego badania wykonali również serię prostych testów poznawczych podczas funkcjonalnego obrazowania metodą rezonansu magnetycznego (fMRI). Na podstawie uzyskanych wyników mogli zauważyć, które części mózgu zostały aktywowane w trakcie przetwarzania poznawczego.

Zanieczyszczenie powietrze przyczyną depresji

Zdaniem naukowców zarówno zła jakość powietrza, jak i predyspozycje genetyczne mogą zwiększać ryzyko wystąpienia depresji. Główny autor badania dr Zhi Li z Instytut Liebera powiedział, że wyniki badania jako pierwsze wskazują na bezpośredni, neurologiczny związek między zanieczyszczeniem powietrza a sposobem, w jaki mózg przetwarza informacje emocjonalne i poznawcze, co wpływa na wystąpienie depresji.

Te osoby są bardziej narażone na depresję

Badacze zauważyli, że „ściślejsze współdziałanie genów depresji” występuje u osób obarczonych wysokim ryzykiem depresji uwarunkowanym genetycznie i do tego narażonych na długotrwałe zanieczyszczenie powietrza.

Uczeni wystosowali apel o dodatkowe kontrole zanieczyszczeń powietrza, które mogą przyczynić się do poprawy funkcji poznawczych. Dzięki nim także wskaźniki depresji mogłyby istotnie zmaleć.

Wahania nastroju - to tylko zły dzień czy już depresja?

Pytanie 1 z 4
Czy często pojawiają się u ciebie nagłe wahania - raz dobry humor, raz wyraźny spadek nastroju?

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki