Zalety tej rośliny od setek lat wykorzystują mnisi. Pomaga nie tylko przy niestrawności

2024-05-06 11:51

Ta roślina jest świetnie znana mnichom, którzy od lat korzystali z jej dobroczynnych właściwości. Teraz jednak naukowcy odkryli, że pomaga nie tylko w leczeniu niestrawności. Drapacz lekarski przyspiesza również regenerację uszkodzonych nerwów.

Zalety tej rośliny od setek lat wykorzystują mnisi. Pomaga nie tylko przy niestrawności
Autor: fot. Getty Images Zalety tej rośliny od setek lat wykorzystują mnisi. Pomaga nie tylko przy niestrawności

Nie tylko na niestrawność. Drapacz lekarski i zawarta w nim knicyna

Nie od dziś wiadomo, że wiele roślin dobroczynnie działa na nasze zdrowie. Drapacz lekarski nie jest wyjątkiem od tej reguły. Jest on jednoroczną rośliną z rodziny astrowatych występującą w naturze w zachodniej Azji i południowej Europie. Już w średniowieczy była ona uprawiana w przyklasztornych ogrodach. Mnisi wykorzystywali ją jako lek na zaburzenia układu pokarmowego. Teraz okazuje się, że może być pomocna w czymś jeszcze. Naukowcom z Universität zu Köln udało się odkryć, że w drapaczu lekarskim obecna jest knicyna. Pomaga ona nie tylko w zmniejszaniu bólu, ale również przyspiesza regenerację nerwów. Szczegóły zostały opublikowane w czasopiśmie Phytomedicine.

Jak można przeczytać, uszkodzone aksony (włókna nerwowe) w obwodowym układzie nerwowym mogą się regenerować. Niestety, nie koniecznie oznacza to całkowite przywrócenie ich funkcji. Wynika to z faktu, że komórki Schwanna przestają być aktywne już po około trzech miesiącach. Jeśli w tym czasie nie nastąpi tak zwana reinerwacja - przywrócenie funkcji nerówów - uszkodzone neurony powodować będą deficyty motoryczne lub neuropatyczny ból, który będzie z nami do końca życia.

Knicyna nie tylko dobrze wpływa na bóle brzucha, ale również na zaburzenia pracy układy pokarmowego. Według badań, jest również skuteczna w leczeniu zapalenia płuc przy przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (POChP) i blokuje wykrywanie bodźców bólowych przez nerwy czuciowe.

Nerwica natręctw: przyczyny i objawy

Badania nad wpływem knicyny. Niesamowite wyniki

Niemieccy naukowcy w celu przeprowadzenie badań zmiażdżyli nerwy kulszowe myszy, szczurów oraz królików. Zwierzętom podano następnie dawki knicyny lub partenolidu (chemicznie podobnego związku). Jednocześnie hodowali również neurony czuciowe zwierząt i ludzkie komórki oka. Następnie traktowali je obiema substancjami w celu sprawdzenia, czy sprzyjają regeneracji neuronów OUN.

Naukowcom udało się wykazać, że knicyna powoduje wzrost aksonów w neuronach różnych gatunków. Efekt był jednak uzależniony od podanej dawki. Udało im się potwierdzić, że zwiększa ona średnią długość neurytów w neuronach OUN u ludzi i myszy. Te ostatecznie przekształcają się w aksony.

U zwierząt ze zmiażdżonym nerwem kulszowym zaobserwowana została znaczna regeneracja aksonów po podaniu dożylnych dawek knicyny w porównaniu z grupami kontrolnymi.

Dzięki przeprowadzonym badaniom naukowcom udało się podkreślić potencjał knicyny jako podawanego doustnie związku wspierającego regenerację aksonów. Substancja wykazuje znaczny wpływ in vivo (na żywym) i in vitro (w szkle) na wiele gatunków. Warto również podkreślić, że wpływa ona na hodowane ludzkie komórki nerwowe, nawet przy bardzo niskich dawkach. Oznacza to, że knicyna jest idealną bazą do dalszego pracowania leku, który można stosować na uszkodzenie nerwów. Wspierać on będzie ich regenerację.

Quiz Czy znasz te rośliny i ich zastosowania?
Pytanie 1 z 18
Co to za roślina i jakie ma zastosowania?
skrzyp

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki