Zakaz handu nietoperzami w Wuhan

2020-05-22 12:34 Małgorzata Wójcik

Naukowcy są już pewni, że koronawirus pochodzi od dzikich zwierząt sprzedawanych na chińskich tzw. mokrych targach. Dlatego władze Wuhan, gdzie miała początek pandemia Covid-19, ogłosiły właśnie zakaz jedzenia dzikich zwierząt.

Zakaz obejmuje nie tylko spożywanie dzikich zwierząt, w tym nietoperzy, ale również polowania na nie na całym obszarze administracyjnym 11-milionowego miasta Wuhan.

Naukowcy podejrzewają, że pandemia koronawirusa SARS-CoV-2 miała swój początek właśnie na mokrych targach, gdzie sprzedawane są dzikie nietoperze, węże i inne zwierzęta spożywane w Chinach. Wirus przeniósł się na człowieka prawdopodobnie od nich.

Koniec mokrych targów

Pod koniec lutego podjęto w Chinach decyzję o eliminacji nielegalnego handlu dzikimi zwierzętami oraz ich spożywania w całym kraju.

Od 20 maja podobny zakaz wprowadzony został w Wuhan. Tam przez pięć lat zakazane będzie jedzenie „dzikich zwierząt lądowych” oraz rzadkich i chronionych gatunków wodnych. Zapowiedziano również stanowcze działania przeciwko osobom nielegalnie handlującym takimi zwierzętami lub wytworzonymi z nich produktami.

Nielegalne jest również polowanie na dzikie zwierzęta na całym obszarze administracyjnym miasta, za wyjątkiem „badań naukowych, regulowania stanu populacji, monitorowania chorób zakaźnych i innych szczególnych okoliczności” - podaje PAP. Hodowla dzikich zwierząt będzie poddana ścisłemu nadzorowi i nie będzie dozwolona w celach konsumpcyjnych.  

źródło: PAP

Czytaj: Chińska łowczyni nietoperzy odkrywa nowe wirusy

Będą kolejne pandemie? Wykryto 6 nowych koronawirusów u nietoperzy

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE