Będą kolejne pandemie? Wykryto 6 nowych koronawirusów u nietoperzy

2020-04-24 9:13 Iza Rauer

Naukowcy odkryli sześć wcześniej nieznanych koronawirusów u nietoperzy. Zwierzęta przebywały w regionach Myanmaru (dawniej Birma), gdzie ludzie mają bliski kontakt z dziką przyrodą w wyniku rolnictwa, wylesiania i innych zakłóceń ekologicznych. Czy staną się przyczyną kolejnych pandemii?

Dzikie nietoperze są pożyteczne - zapylają uprawy, zwalczają owady szkodniki i produkują guano, które rolnicy zbierają z jaskiń, aby wykorzystać je jako nawóz. Jednak wielu ekspertów uważa, że ​​ssaki te były pierwotnymi gospodarzami kilku wirusów, które mogą być potencjalnie groźne dla człowieka.

Wśród nich są koronawirusy, które spowodowały wybuch SARS w latach 2002-2003 i MERS w 2012 roku. to one wywołały też obecną pandemię COVID-19, która rozpoczęła się w Wuhan w Chinach, w grudniu 2019 r.

Czym są koronawirusy?

Koronawirusy to rodzina wirusów, które zawierają RNA zamknięte w otoczce cząsteczek białka i tłuszczu. Często infekują drogi oddechowe i żołądkowo-jelitowe gospodarzy ssaków i ptaków.

Koronawirus, który powoduje COVID-19, znany jako SARS-CoV-2, dzieli 96% swojej sekwencji genetycznej z wirusem występującym u nietoperzy. Doprowadziło to naukowców do wniosku, że SARS-CoV-2 mógł przeskakiwać z nietoperzy na ludzi.

Ile koronawirusów roznoszą nietoperze?

W badaniu z 2017 r. Oszacowano, że nietoperze mogą być gospodarzem ponad 3200 koronawirusów, z których większość pozostaje nieodkryta. Badanie przeprowadzone w Myanmarze (dawniej Birma), opublikowane w czasopiśmie PLOS ONE, wykazało sześć nowych koronawirusów u nietoperzy.

Ten projekt badawczy był częścią PREDICT, inicjatywy finansowanej przez Agencję Rozwoju Międzynarodowego USA w celu odkrycia patogenów mogących rozprzestrzeniać się ze zwierząt na ludzi. Wzięli w nim udział naukowcy z Smithsonian, University of California, Davis i naukowcy rządowi z Myanmaru.

Czy nowe koronawirusy są groźne dla ludzi?

Autorzy podkreślają, że nowo odkryte wirusy nie są ściśle związane z koronawirusami, które powodują SARS, MERS i COVID-19. Nie wiedzą też, czy wirusy mogą powodować poważne choroby u ludzi.

- Wiele koronawirusów może nie stanowić zagrożenia dla ludzi, ale kiedy wcześnie identyfikujemy te choroby u zwierząt, u źródła, mamy cenną okazję do zbadania potencjalnego zagrożenia - powiedziała Suzan Murray, dyrektor Smithsonian Global Health Program i współautor opracowania.

Naukowcy szacują, że 60-75% pojawiających się chorób zakaźnych to choroby odzwierzęce, z czego ponad 70% mogło pochodzić z gatunków dzikich zwierząt, takich jak nietoperze.

Autorzy zalecają intensywny nadzór populacji nietoperzy, które mają bliski kontakt z ludźmi w celu zidentyfikowania przyszłych zagrożeń dla zdrowia.

Źródło: www.medicalnewstoday.com

Express Biedrzyckiej - Gość: Łukasz Szumowski

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE