XV Forum Rynku Zdrowia. Wręczono Portrety Polskiej Medycyny

2019-10-22 9:38 AM

Portretami Polskiej Medycyny wyróżniane są osoby i placówki sektora medycznego, które podejmują istotne działania na rzecz ochrony zdrowia i życia oraz rozwoju polskiej medycyny. Podczas XV Forum Rynku Zdrowia wręczono kolejne nagrody

Jak co roku Portretami Polskiej Medycyny wyróżniane są osoby i placówki z wybitnymi zasługami na rzecz rozwoju medycyny i ochrony zdrowia. Podczas tegorocznej gali na zakończenie pierwszego dnia XV Forum Rynku Zdrowia w Warszawie uhonorowano osoby, które odniosły znaczące sukcesy w sferach: zarządzania placówkami medycznymi, rozwoju terapii oraz poprawiania stanu zdrowia społeczeństwa.

Wręczenie Portretów Polskiej Medycyny 2019 odbyło się 21 października br. podczas gali wieńczącej pierwszy dzień XV Forum Rynku Zdrowia, stanowiącego jedną z najbardziej prestiżowych i reprezentatywnych publicznych debat o obecnym stanie oraz przyszłości systemu ochrony zdrowia w Polsce. Forum Rynku Zdrowia gromadzi co roku ponad 1500 uczestników. Organizatorem wydarzenia jest Grupa PTWP, wydawca magazynu Rynek Zdrowia i portalu rynekzdrowia.pl.

Laureaci Portretów Polskiej Medycyny 2019:

Kategoria: Menedżer Rynku Zdrowia (placówki publiczne)

Prof. Krzysztof Składowski, dyrektor Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddziału w Gliwicach, Konsultant Krajowy w Dziedzinie Radioterapii Onkologicznej oraz Prof. Sebastian Giebel, kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku i Onkohematologii Centrum Onkologii – Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie Oddziału w Gliwicach, Zastępca Dyrektora Oddziału ds. Klinicznych. Prof. Krzysztof Składowski wraz Prof. Sebastianem Giebelem łączą aktywność w obszarze medycznym i naukowym z sukcesami menedżerskimi.

Kategoria: Menedżer Rynku Zdrowia (placówki niepubliczne)

Dr Marcin Faflik, prezes Magodent w Warszawie

Warszawski Szpital Magodent należący do Grupy LUX MED został wyróżniony w opublikowanym w czerwcu 2019 r. raporcie Narodowego Funduszu Zdrowia „Nowotwory złośliwe – koncentracja leczenia zabiegowego”. Pod względem liczby pacjentek szpital jest drugim na Mazowszu ośrodkiem kompleksowej diagnostyki i terapii raka piersi.  

 Kategoria: Lekarz Rynku Zdrowia

Dr hab. n. med. prof. nadzw. Dawid Larysz z Oddziału Neurochirurgii Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka im. św. Jana Pawła II w Katowicach, Kierownik Centrum Leczenia Zaburzeń OUN i Wspierania Rozwoju Dzieci „KANGUR” w Katowicach.

16 lipca 2019 roku prof. Dawid Larysz wraz zespołem Oddziału Chirurgii Głowy i Szyi w zakresie Chirurgii Szczękowo-Twarzowej Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie przeprowadził nowatorską, pierwszą w Polsce i dopiero drugą w Europie, operację u 8-letniej Weroniki. Weronika urodziła się z wrodzoną wadą genetyczną, której leczenie wymagało skomplikowanej operacji. 

Prof. Larysz wraz z zespołem olsztyńskiego szpitala przeprowadzili operację, podczas której zastosowano planowanie w wirtualnej rzeczywistości, zindywidualizowane szablony operacyjne oraz zindywidualizowane implanty i dystraktory. Operacja była potrzebna, by zwiększyć objętość czaszki dziewczynki, aby jej mózg mógł się rozwijać w prawidłowy sposób. Brak tej możliwości może zagrażać zdrowiu i życiu pacjentki.

 Kategoria: Wydarzenie Rynku Zdrowia

przyspieszenie – nie tylko legislacyjne, ale przede wszystkim praktyczne – cyfryzacji polskiej ochrony zdrowia.

Nagrodę w tej kategorii odebrał Janusz Cieszyński, podsekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia, odpowiedzialny w Ministerstwie Zdrowia za informatyzację systemu opieki zdrowotnej, prowadzi intensywny dialog z wieloma środowiskami, pozostając otwarty na ich argumenty i merytoryczną krytykę. Także dzięki tej współpracy nowy harmonogram informatyzowania ochrony zdrowia realizowany jest bez opóźnień.

 Kategoria: Osobowość Rynku Zdrowia

Ewa Minge, założycielka Fundacji Black Butterflies

Założona przez projektantkę mody Ewę Minge Fundacja Black Butterflies niesie pomoc osobom chorym na nowotwory w przechodzeniu przez chorobę do zdrowia i spełniania marzeń. Jednym z najważniejszych przedsięwzięć Fundacji jest Dom Życie – pionierska placówka w Zielonej Górze. Realizuje program wsparcia dla osób chorych oraz ich rodzin, opracowany wraz z ekspertami.

W ośrodku działają m.in. gabinety – psychologiczny, psychoterapii grupowej, dietetyczny, poradnia prawna, konsultant onkologiczny, prowadzone są zajęcia fitness. Fundacja organizuje wiele wydarzeń dla osób z chorobami nowotworowymi, w które osobiście angażuje się Ewa Minge, m.in.: imprezy sportowe, spotkania, kursy projektowania komputerowego oraz warsztatów krawieckich dla pacjentów.

Kpt. dr n. med. Jacek Siewiera, pełniący Obowiązki Kierownika Oddziału Klinicznego Medycyny Hiperbarycznej w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie.

dr Jacek Siewiera wspólnie z chorym wykonał niemal pięciogodzinny zabieg rekompresji leczniczej w komorze hiperbarycznej w ciśnieniu odpowiadającym głębokości 18 metrów pod poziomem morza. W chwili zagrożenia życia pacjenta dr Siewiera przerwał własną dekompresję, zdejmując swój aparat tlenowy, by podać leki stabilizujące układ krążenia.

Lekarz świadomie kilkukrotnie przekroczył swój bezpieczny czas bezdekompresyjny. Kpt. dr Jacek Siewiera postawił właściwą diagnozę, zaproponował i zrealizował procedurę medyczną. Był to pierwszy na świecie przypadek łącznego wykorzystania terapii hiperbarycznej oraz m.in. krążenia pozaustrojowego w leczeniu choroby dekompresyjnej dużych wysokości, który zakończył się powrotem do zdrowia.

 Kategoria: Lider Rynku Zdrowia

Prof. Jacek Moll, kierownik Kliniki Kardiochirurgii Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi za konsekwencję i nowe pomysły w ratowaniu małych serc.

Zespół kierowany przez prof. Jacka Molla osiąga sukcesy na światową skalę. Jednym z ostatnich takich dokonań jest operacja zastawki (przeprowadzona w 2018 r., a jej wyniki ogłoszono w roku 2019) – najpierw aortalnej, później zastawki mitralnej (wypreparowanej ze świńskiego jelita) u 10-miesięcznego pacjenta. Lekarze w czasie operacji musieli sami zrobić z materiału biologicznego zastawkę, którą wszczepili później chłopcu.

Wykorzystano materiał biologiczny, bo jest nadzieja na to, że zastawka będzie rosła wraz z dzieckiem. Prof. Jacek Moll kieruje Kliniką w „Matce Polce” od 30 lat. Opublikował około 100 pozycji naukowych. W 1992 r. współtworzył Towarzystwo Przyjaciół Dziecka z Wadą Serca. Laureat wielu wyróżnień i odznaczeń, w tym Orderu Uśmiechu, jedynego na świecie odznaczenia przyznawanego dorosłym przez dzieci.

 Wyróżnienie specjalne: Lider 15-lecia Rynku Zdrowia

Prof. Marian Zembala, dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu

Profesor Marian Zembala, wybitny kardiochirurg, od 1993 roku kieruje Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu. W 1985 roku uczestniczył w pierwszej udanej transplantacji serca w Polsce w zespole Profesora Zbigniewa Religi. W 2001 roku jako pierwszy w Polsce przeprowadził wraz z zespołem operację przeszczepienia płuco-serca. W 2016 r.

Profesor Zembala został prezesem Europejskiego Towarzystwa Kardio-Torakochirurgicznego (EACTS). W działalności politycznej – zarówno będąc posłem na Sejm RP, jak i ministrem zdrowia –  profesor Marian Zembala zawsze apelował o akcentowanie tego, co łączy i powinno być wspólnym celem wszystkich środowisk związanych z ochroną zdrowia: zapewnienie pacjentom możliwie najlepszej opieki. Jest orędownikiem budowania systemu ochrony zdrowia ponad podziałami politycznymi.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE