Wypił 12 energetyków w 10 minut. Jego trzustka zaczęła sama się trawić

2022-11-18 12:01

36-letni mężczyzna chciał zaimponować swoim współpracownikom, dlatego w ciągu 10 minut wypił 12 puszek napojów energetycznych. Trafił na ostry dyżur z powodu trudnego do zniesienia bólu brzucha. Ten wyczyn o mało nie pozbawił go życia - jego trzustka zaczęła bowiem trawić własne tkanki.

Wypił 12 energetyków w 10 minut. Jego trzustka zaczęła sama się trawić
Autor: Getty Images Wypił 12 energetyków w 10 minut. Jego trzustka zaczęła sama się trawić

O tym szokującym przypadku świat usłyszał za sprawą dr Bernarda Hsu, farmaceuty klinicznego. Na kanale Chubbyemu na YouTube zamieszcza on filmy z rekonstrukcją dziwnych historii z izby przyjęć, których był świadkiem lub o których donieśli mu inni lekarze.

Chciał zaimponować znajomym, trafił do szpitala

Na filmie rolę anonimowego pacjenta (znane są tylko  jego inicjały - J.S.) odgrywa aktor - pulchny mężczyzna po trzydziestce, w okularach. Sam bohater opowieści przedstawiany jest jako mężczyzna mający obsesję na punkcie Pokemonów i gier video.

Wiadomo o nim, że przez całe swoje dotychczasowe życie musiał zabiegać o swoją pozycję. To właśnie chęć zaimponowania znajomym sprawiła, że w ciągu dziesięciu minut mężczyzna wypił 12 puszek napoju energetycznego. Niemal od razu - jak opisuje dr Hsu - poczuł się źle: kołatało mu serce, rozbolały go plecy. Wypił więc kieliszek alkoholu, a eksperyment zakończył się wymiotami do kuchennego zlewu.

Energetyki uszkodziły trzustkę i doprowadziły do stanu przedcukrzycowego

By oderwać myśli od swojego kiepskiego samopoczucia, mężczyzna przez kilka godzin grał w grę komputerową. Później jednak z powodu przeszywającego bólu brzucha trafił na ostry dyżur. W szpitalu okazało się, że wypicie 12 energetyków doprowadziło do ostrego zapalenia trzustki, a lekarze podczas badania doznali szoku: trzustka mężczyzny była spuchnięta od płynu i zaczęła "sama się trawić".

Jego organizm nie nadążał z usuwaniem olbrzymich ilości cukru i kofeiny. Wkrótce zaczęły również szwankować nerki i wątroba. Mężczyzna leczony był m.in. antybiotykami. Późniejsze badania wykazały, że rozwinął się u niego stan przedcukrzycowy. Jak skomentował autor filmu, picie energetyków raz na jakiś czas w przypadku młodych, zdrowych osób prawdopodobnie nie zaszkodzi - ale spożywane często i w nadmiernych ilościach mogą wyrządzić wiele złego.

Pierwsze objawy raka trzustki

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki