Wyjmij z szafy i włóż w maseczkę? Naukowcy robią test wielki rajstop!

2020-04-28 12:02

Obowiązkowe maseczki już nam spowszedniały. Teraz zaczynamy skupiać się na szczegółach. Wybieramy i przebieramy w kolorach i rodzajach. Naukowców jednak wciąż bardziej zajmuje kwestia, co zrobić, by domowej roboty maseczka spełniała swoją rolę tak, jak ta profesjonalna? Odpowiedź znaleźli w damskiej szafie!

Czy TO sprawi, że maseczka będzie lepiej chronić? Naukowcy sprawdzają
Autor: Getty Images Skąd naukowcom wziął się pomysł, by w eksperymencie użyć też rajstop, tego nie wiemy, ale efekt był spektakularny.

Naukowcy z Northeastern University w Bostonie wzięli pod lupę maseczki nie tylko własnej roboty, ale i produkowane komercyjnie maski chirurgiczne.

- Staraliśmy się określić procent blokowania cząstek dla 10 domowych masek z tkaniny, z warstwami filtracyjnymi i bez nich, a także trzech produkowanych komercyjnie masek chirurgicznych - powiedziała Loretta Fernandez, adiunkt inżynierii lądowej i inżynierii środowiska na Northeastern University i jeden z autorek badania.- Do weryfikacji zastosowaliśmy maski N95, a jako podstawę do porównania innych masek tego stylu użyto maski chirurgicznej model 3M model 1826.

Następnie naukowcy specjalnym sprzętem zmierzyli, jak dobrze maski odfiltrowują cząsteczki powietrza, od 20 nanometrów do 1000 nanometrów (koronawirus ma średnicę około 60 do 140 nanometrów).

Zaskakujące odkrycie prosto z szafy

Skąd naukowcom wziął się pomysł, by w eksperymencie użyć też rajstop, tego nie wiemy, ale efekt był spektakularny. Odkryli bowiem, że w przypadku masek z tkanin domowych, gdy są noszone z fragmentem rajstop, wydajność filtrowania wzrasta od 15 do 50 procent. Gdy są noszone same, maski te blokują 30 procent lub mniej cząstek.

Co ciekawe, warstwa wycięta z rajstop zwiększa też skuteczność działania maski chirurgicznej 3M. Naukowcy ustalili, że bez rajstop maska wyłapywała 75 procent małych cząstek. Po dodaniu warstwy rajstop ilość zatrzymanych przez maskę cząsteczek wzrosła do około 90 procent.

Skąd takie wyniki?

- Rajstopy miękko się układają wokół twarzy, przy okazji uszczelniając luźne krawędzie masek - powiedziała Loretta Fernandez.

Aby dodać warstwę rajstop, naukowcy wycięli fragment 20-25 cm nogawki rajstop.

- Dodanie warstwy, która utrzymuje maskę szczelnie na twarzy, poprawi działanie każdej z tych masek - powiedział Fernandez. - To, jak dobrze nas chronią, zależy nie tylko od tego, jakiego materiału używamy do filtrowania, ale także od tego, jak dobrze [maska] uszczelnia twarz. To sprawia, że całe powietrze, które trafia do płuc, zostaje przefiltrowane.

Pytanie tylko, czy ktoś z nas jest na tyle zdesperowany, by zakładać na maskę kawałek rajstop? Szczególnie teraz, gdy robi się coraz cieplej?

Polecamy także: