Wyjeżdżasz na Święta za granicę? Dodatkowe obostrzenia dla Polaków w krajach europejskich

2021-12-13 8:01

W tym roku świąteczne obostrzenia są łagodniejsze, niż w ubiegłoroczne Boże Narodzenie - ale mimo to osoby, które spędzą ten czas za granicą, muszą liczyć się z pewnymi utrudnieniami. Jakie nakazy i zakazy związane z pandemią obowiązują w poszczególnych krajach europejskich? W których państwach Polaków czekają dodatkowe ograniczenia?

Wyjeżdżasz na Święta za granicę? Lista obostrzeń w krajach europejskich
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Obostrzenia w Portugalii 
  2. Obostrzenia we Francji 
  3. Obostrzenia w Hiszpanii 
  4. Obostrzenia w Niemczech
  5. Obostrzenia w Austrii
  6. Obostrzenia w Czechach
  7. Obostrzenia we Włoszech
  8. Obostrzenia w Norwegii 
  9. Obostrzenia w Szwecji i w Danii 
  10. Obostrzenia w Finlandii
  11. Obostrzenia w Rosji 
  12. Obostrzenia w Grecji 
  13. Obostrzenia na Cyprze 
  14. Obostrzenia w Bułgarii i na Ukrainie

Obostrzenia w Portugalii 

W Portugalii do 20 marca 2022 r. obowiązuje stan klęski żywiołowej i osoby przybywające do tego kraju samolotami muszą przedstawić negatywny test lub zaświadczenie lekarskie o przebyciu Covid-19 w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Dowód szczepienia nie jest uznawany. Honoruje się go jedynie na granicy lądowej, ale tylko wobec podróżnych przybywających z regionów UE o niskim poziomie infekcji według klasyfikacji Europejskiego Centrum ds. Prewencji i Kontroli Chorób (ECDC). Przyjeżdżający z Polski, która na mapie ECDC uwzględniającej wskaźniki infekcji z ostatnich 14 dni zaznaczona jest kolorem czerwonym (podobnie jak większość kontynentu), muszą przedstawić na granicy test PCR z ostatnich 72 godzin lub test antygenowy z 48 godzin lub europejski certyfikat covidowy poświadczający wyzdrowienie. Na terenie kraju tradycyjnie rozumiany europejski certyfikat jest wymagany od osób wchodzących do środka restauracji.

Obostrzenia we Francji 

Przed przyjazdem do Francji należy wypełnić online formularz lokalizacji podróżnego (Digital Passenger Locator Form, dPLF). W miejscach publicznych i dalekobieżnym transporcie publicznym osoby od 12. roku życia obowiązują paszporty sanitarne będące dowodem szczepienia, wyzdrowienia lub negatywnego wyniku testu PCR z ostatnich 72 godzin). Maski są obowiązkowe  w miejscach zamkniętych oraz na otwartej przestrzeni, gdzie przebywa dużo osób, m.in. na jarmarkach bożonarodzeniowych. Do korzystania z wyciągów narciarskich nie jest wymagany paszport covidowy, jednak należy zakrywać twarz maseczką.

Obostrzenia w Hiszpanii 

W Hiszpanii wraz ze wzrostem zakażeń koronawirusem kilka wspólnot autonomicznych zaostrzyło przepisy sanitarne. Od 1 grudnia osoby przybywające na Wyspy Kanaryjskie muszą posiadać paszport szczepionkowy lub dokument potwierdzający negatywny test na Covid-19 lub zaświadczenie lekarskie o przebyciu tej choroby. Wśród regionów, które pod pewnymi warunkami ograniczyły możliwość wejścia do lokali gastronomicznych i rozrywki są m.in. Aragonia, Katalonia, Galicja, Nawarra, Baleary oraz Walencja. Od klientów wymagane są tam dokumenty medyczne potwierdzające brak koronawirusa.

Poradnik Zdrowie: powikłania po COVID-19

Obostrzenia w Niemczech

Nowych decyzji nie podjęto w Niemczech, chociaż kanclerz Niemiec Olaf Scholz i premierzy krajów związkowych nie wykluczają możliwości przyjęcia przed Bożym Narodzeniem kolejnych zaostrzonych przepisów w celu zwalczania epidemii.

Warto jednak pamiętać, że ze względu na wysoką liczbę zachorowań, niemiecki rząd federalny klasyfikuje Polskę jako obszar wysokiego ryzyka. Stąd każda osoba wyjeżdżająca z Polski do Niemiec, która nie jest w pełni zaszczepiona lub wyleczona, musi przejść dziesięciodniową kwarantannę, z której może zostać zwolniona po uzyskaniu negatywnego wyniku testu nie wcześniej niż pięć dni po wjeździe. W przypadku dzieci poniżej lat 12 kwarantanna trwa pięć dni. Na stokach narciarskich obowiązuje zasada 3G (geimfpt, genesen, getestet, czyli zaszczepieni, ozdrowieńcy, przebadani) oraz wymóg zakrywania twarzy w kolejkach linowych.

Obostrzenia w Austrii

Od 12 grudnia stopniowo kończy się lockdown w Austrii, co umożliwia ponownie wyjazdy w celach turystycznych. W niedzielę otwiera się m.in. Tyrol i Vorarlberg, w piątek - Salzburg, Styria i Karyntia, a od 20 grudnia Wiedeń. Chociaż przy wjeździe obowiązuje europejski certyfikat covidowy, to na terenie kraju w przypadku osób powyżej 12 roku życia honorowane będzie jedynie zaświadczenie o szczepieniu lub wyzdrowieniu (2G). W zamkniętych miejscach publicznych należy nosić specjalne maseczki FFP2. W stolicy kraju dzieci od 6 roku życiu potrzebują testu PCR. Na stokach obowiązuje również zasada 2G.

Obostrzenia w Czechach

Kolejnych restrykcji nie planują czeskie władze - ministerstwo zdrowia Czech zaapelowało jednak o przełożenie imprez przedświątecznych, skrócenie wizyt rodzinnych i o szczepienia przeciw Covid-19. Przy wjeździe do Czech niezaszczepieni obywatele polscy muszą okazać negatywny wynik testu PCR wykonanego nie wcześniej niż 72 godziny przed przyjazdem. Oprócz tego muszą wykonać dodatkowy test PCR między piątym a siódmym dniu po przyjeździe a do otrzymania wyniku zobowiązani są nosić maseczkę FFP2 wszędzie poza miejscem zamieszkania.

Obostrzenia we Włoszech

Według zapewnień rządu "z powodu pandemii nic nie zostanie więcej zamknięte". Jednak by uniknąć pogorszenia sytuacji wprowadzony został 6 grudnia tzw. Super Green Pass, czyli wzmocniony paszport covidowy wystawiany tylko zaszczepionym i wyleczonym. Jedynie oni mają wstęp do placówek kultury, na masowe imprezy, do lokali gastronomicznych.

Przy wjeździe do Włoch obowiązuje dPLF oraz przepustka covidowa, poświadczająca zaszczepienie w przeciągu ubiegłych 9 miesięcy, wyzdrowienie maksymalnie 6 miesięcy wcześniej lub negatywny wynik testu PCR sprzed 72 godzin lub antygenowego sprzed 48. Wymagana jest ona w większości miejsc publicznych, m.in. w hotelach, na stokach narciarskich i środkach komunikacji miejskiej. Do 15 stycznia obowiązuje również tzw. Super Green Pass, konieczna przy wejściu do wnętrz lokali gastronomicznych i na imprezy kulturalne i sportowe, którą mogą otrzymać jedynie osoby wyleczone i zaszczepione.

Obostrzenia w Norwegii 

W Norwegii obowiązują najbardziej restrykcyjne w Skandynawii przepisy dotyczące wjazdu. Wszyscy podróżni, w tym zaszczepieni, zobowiązani są przed wjazdem zarejestrować swój pobyt na stronie internetowej entrynorway.no, a następnie poddać się testowi na Covid-19 na granicy albo do 24 godzin po przyjeździe.

Norweski rząd rekomenduje, by w okresie świątecznym nie zapraszać do domu więcej niż 20 osób, a w pozostałe dni limit gości powinien wynieść 10. Jednak lokalne gminy mogą wprowadzić wymóg okazywania certyfikatów zaszczepienia przeciwko Covid-19. W kościołach obowiązuje zasada zachowania metrowego odstępu, a także zalecenie noszenie maseczek przy wejściu i wyjściu.

Obostrzenia w Szwecji i w Danii 

W Szwecji w przypadku zgromadzeń publicznych powyżej 100 osób wymagane jest okazywanie zaświadczeń o szczepieniu i dotyczy to także kościołów. Mimo że nie ma na razie specjalnych przepisów sanitarnych dotyczących świąt, wiele osób rezygnuje z tradycyjnych przyjęć bożonarodzeniowych w restauracjach. Rząd planuje wprowadzić wymóg posiadania certyfikatów covidowych wśród pasażerów linii dalekobieżnych - dotknąć to może osoby przemieszczające się w okresie świąt.

Rząd Danii wezwał do odwołania przyjęć świątecznych w restauracjach. Ograniczono również godziny otwarcia lokali, a także możliwość serwowania alkoholu. W wielu publicznych miejscach obowiązuje nakaz noszenia maseczek. W kościołach, jeśli zgromadzi się więcej niż 100 osób, obowiązuje wymóg okazania paszportów covidowych.

Obostrzenia w Finlandii

W Finlandii w okresie świateczno-noworocznym w restauracjach obowiązują paszporty covidowe. Do końca grudnia w regionie stołecznym zakazana jest organizacja w pomieszczeniach imprez oraz zgromadzeń publicznych z udziałem powyżej 20 osób (na niektórych innych obszarach kraju powyżej 50 czy do 100 osób), jednak limitu uczestników organizatorzy mogą nie przestrzegać podmioty weryfikujące certyfikaty. Kościoły i parafie muszą dostosowywać się do ogólnych ograniczeń np. co do wielkości zgromadzeń, ale również mogą tego uniknąć, sprawdzając przy wejściu paszporty covidowe.

Obostrzenia w Rosji 

W Rosji głównym świętem końca roku jest obchodzony hucznie Sylwester, po którym rozpoczyna się dziesięciodniowa przerwa świąteczna, okres urlopów i wyjazdów. W 2020 roku miejskie imprezy noworoczne odwołano, a w noc sylwestrową nie działały kawiarnie i restauracje. W tym roku tak ostrych ograniczeń nie będzie w skali całej Rosji, choć są one możliwe w poszczególnych regionach. W Moskwie restauracje będą otwarte. Na imprezach masowych, koncertach i spektaklach obowiązują kody elektroniczne dowodzące szczepienia bądź negatywnego wyniku testu. Na ulice powrócą, po zeszłorocznej przerwie, miejskie kiermasze świąteczne z kioskami handlowymi, małą gastronomią i efektownymi dekoracjami. Działają już miejskie lodowiska, w tym w sercu stolicy - na Placu Czerwonym.

Obostrzenia w Grecji 

Grecja jest w dalszym ciągu otwarta dla w pełni zaszczepionych turystów, a także osób, które przeszły Covid-19 w ciągu ostatnich 90 dni, przy czym zaświadczenie dla ozdrowieńców jest ważne dopiero 30 dni po pierwszym pozytywnym wyniku testu. Niezaszczepieni potrzebują negatywnego wyniku testu PCR ważnego 72 godziny lub antygenowego ważnego 48 godzin. Na terenie kraju obowiązuje nakaz noszenia maseczek w przestrzeni zamkniętej. Przy wejściu do wnętrz restauracji czy muzeów konieczny jest certyfikat zaszczepienia lub wyzdrowienia i nie obowiązują tam testy. W centrach handlowych i punktach gastronomicznych z miejscami na zewnątrz można już wejść po okazaniu testu (lub certyfikatu szczepienia czy wyzdrowienia).

W Grecji tylko dorośli zaszczepieni lub tacy, którzy przeszli Covid-19 w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, oraz dzieci z negatywnym wynikiem testu antygenowego mogą uczestniczyć w imprezach świątecznych czy wydarzeniach w parkach rozrywki. Ozdrowieńcy będą również musieli pokazać ujemny wynik testu PCR. Niezaszczepieni Grecy, którzy ukończyli 60. rok życia, będą musieli zarezerwować pierwszą dawkę szczepionki do 16 stycznia 2022 roku lub płacić co miesiąc grzywnę w wysokości 100 euro. Między 6 a 11 grudnia odbyła się dystrybucja domowych bezpłatnych testów dla wszystkich dorosłych (dwa testy na osobę). Drugą tura rozdawania testów odbędzie się tuż przed nowym rokiem. Zgodnie z ogólnymi zasadami kościoły wymagają negatywnego wyniku testu od uczestników nabożeństw. Dalsze decyzje dotyczące zasad obowiązujących w kościołach podczas świąt mają zostać podjęte podczas spotkania Synodu Kościoła Grecji z premierem Kyriakosem Micotakisem w poniedziałek.

Obostrzenia na Cyprze 

Na Cyprze odwołane zostały imprezy świąteczne i noworoczne w szkołach oraz centrach handlowych, a inne muszą uzyskać zezwolenie ministerstwa zdrowia. Od 15 grudnia wszystkie restauracje, kawiarnie, kluby nocne, dyskoteki, teatry, amfiteatry, kina oraz stadiony będą dostępne tylko dla osób, które otrzymały przynajmniej jedną dawkę szczepionki. Zakaz ten będzie obowiązywać też osoby, które nie otrzymały dawki przypominającej mimo upływu siedmiu miesięcy od zakończenia programu szczepień. Dzieci - które od 6 roku życia muszą nosić maseczki - są zobowiązane do posiadania także ważnej przepustki covidowej na podstawie zaświadczenia o zaszczepieniu w ciągu ostatnich sześciu miesięcy albo negatywnego wyniku testu antygenowego lub PCR, ważnego przez siedem dni. Od niezaszczepionych dorosłych jest wymagany negatywny test PCR, ważny przez 72 godziny, lub test antygenowy, ważny 48 godzin.

Obostrzenia w Bułgarii i na Ukrainie

Dodatkowych obostrzeń nie przewiduje rząd bułgarski - minister zdrowia Stojczo Kacarow prognozował nawet, że kraj może przejść od czerwonej do żółtej strefy, ponieważ liczba zakażeń spadła poniżej 500 na 100 tys.

Prawdopodobnie nie będzie ich również na Ukrainie: tamtejsze władze zapowiedziały, że nie planują zaostrzania restrykcji na okres noworoczny i święta. Zaapelowano przy tym do Ukraińców o świętowanie "w izolacji z bliskimi, będąc w pełni zaszczepionym". Nadal obowiązuje adaptacyjna kwarantanna, zgodnie z którą ograniczenia są dostosowywane do sytuacji epidemicznej w danym regionie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki