Widzisz nieprzytomnego? Reaguj! Ratownicy uczą, jak udzielać pomocy w czasie COVID

2020-05-11 10:34

Ratownicy medyczni apelują, aby mimo strachu przed COVID-19 udzielać pierwszej pomocy osobom, które tego potrzebują - straciły przytomność na ulicy, mają objawy zawału... Podpowiadają, jak to zrobić bez narażenia się na ewentualne zakażenie.

Ratownicy uczą, jak udzielać pierwszej pomocy
Autor: Getty images

Kilka dni temu na Śląsku zmarł młody kierowca TIR-a, u którego doszło do zatrzymania krążenia. Świadkowie zdarzenia nie udzielili mężczyźnie pomocy, ponieważ bali się, że jest on chory na COVID. 

Ratownicy medyczni apelują, aby nie mijać obojętnie osób, które leżą na ulicy, zasłabły lub wyraźnie potrzebują pomocy. Zorganizowali akcję #czlowiekzkoronatotezczlowiek i podpowiadają, jak udzielić pierwszej pomocy bez narażania własnego zdrowia.

Ratowanie życia to nasz obowiązek

Obawa przez zakażenie to naturalny odruch, ratownicy  przypominają jednak, że nie dadzą rady ratować ludzkiego życia bez naszej pomocy. W czasie pandemii dojazd karetki do chorego wydłuża się, dlatego udzielenie pierwszej pomocy nawet przez niewykwalifikowanego ratownika, czyli przez każdego z nas, może zadecydować o czyimś życiu.

Ratownicy medyczni na profilu facebookowym Twójratownik.pl - kreatywna pierwsza pomoc podpowiadają, jak udzielić pierwszej pomocy zgodnie z nowymi wytycznymi Europejskiej Rady Resuscytacji.

Wytyczne polskich i europejskich specjalistów 

Specjaliści w dokumencie z wytycznymi na czas pandemii podkreślają, że w czasie udzielania pierwszej pomocy należy zakładać, że każdy może być zarażony COVID, dlatego konieczne jest zachowanie jak największej ostrożności.

Jeśli obok poszkodowanego znajduje się ktoś z jego bliskich, kto potencjalnie też może być już zarażony, należy jemu zlecić udzielenia pierwszej pomocy, kierując go i podprawiając, jak to robić.

Jeśli poszkodowany jest sam, należy zacząć udzielać mu pierwszej pomocy starając się dotykać go tylko wtedy, gdy jest to konieczne, np. w celi zatrzymania krwotoku. 

Aby zminimalizować ryzyko infekcji, nie powinno się udrażniać dróg oddechowych, sprawdzać oddechu zbliżając swoja twarz do nosa lub ust poszkodowanego, wykonywać sztucznego oddychania.

Jeśli podejrzewamy, że u poszkodowanego doszło do zatrzymania krążenia (należy to sprawdzić obserwując klatkę piersiową i brzuch), należy rozpocząć resuscytację ograniczoną wyłącznie do uciskania klatki piersiowej (do skutku).

Zasady udzielania pierwszej pomocy w czasie pandemii w skrócie

  1. Załóż maskę i rękawiczki, jeśli to możliwe i masz kontakt z poszkodowanym, polec mu, aby również założył maskę. Jeśli pacjent jest nieprzytomny, a ty uważasz, że istnieje ryzyko zakażenia, połóż na twarzy pacjenta ręcznik czy chustkę, aby zakryć jego usta i nos. 
  2. Przy sprawdzaniu oddechu nie przykładaj policzka lub ucha do ust poszkodowanego. Jeśli nie masz pewności, czy oddycha, zacznij uciskać klatkę piersiową.
  3. Udzielając pomocy, nie rób sztucznego oddychania, tylko uciskaj klatkę piersiową do skutku.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki