WHO wstrzymała testy kliniczne hydroksychlorochiny

2020-05-26 12:31 Małgorzata Wójcik

Lek na malarię zawierający hydroksychlorochinę, może być szkodliwy dla pacjentów z infekcja koronawirusową. Dlatego WHO wstrzymuje testy kliniczne preparatu.

Hydroksychlorochina uważana była za lek na COVID. Przyjmowanie go chwalił się sam Donald Trump. Okazało się jednak, że lek ten może zwiększać ryzyko śmierci i problemów z sercem. Jak podaje The Guardian, Światowa Organizacja Zdrowia oświadczyła, że ​​z tego powodu tymczasowo wstrzymuje testy kliniczne i stosowanie  hydroksychlorochiny w leczeniu COVID

„Ważne jest, aby nadal gromadzić dowody na skuteczność i bezpieczeństwo hydroksychlorochiny”, powiedziała specjalistka WHO Soumya Swaminathan na konferencji prasowej w Genewie. „Chcemy go stosować, jeśli jest bezpieczny i skuteczny, zmniejsza śmiertelność, skraca czas hospitalizacji bez skutków ubocznych”.

Lancet przedstawia badania

Za zamieszanie odpowiada artykuł opublikowany w renomowanym czasopiśmie Lancet, który na podstawie badań dotyczących 96 000 pacjentów w setkach szpitali wykazał, że ludzie przyjmujący hydroksychlorochinę są bardziej narażeni na śmierć i problemy z sercem. Jednocześnie WHO podkreśliła, że obawa ta dotyczy wyłącznie stosowania hydroksychlorochiny i chlorochiny w leczeniu  COVID-19, nie zaś w leczeniu osób cierpiących na malarię i choroby autoimmunologiczne.

Francuski specjalista przeciw WHO

Przyjmowanie leku na malarię promował francuski profesor Didier Raoult Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Aix-Marseille w Marsylii. W poniedziałek specjalista wypowiedział się w tej sprawie i nie zgodził z decyzją WHO twierdząc, że jest przekonany, że Hydroksychlorochina  może pomóc w leczeniu COVID. Odrzucił także badanie Lanceta.

źródło: The Guardian

Czytaj: Metotreksat - działanie, wskazania, przeciwwskazania

Kolejne leki na Covid-19: wśród nich znany lek na trzustkę

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE