WHO: W dobie skutecznych szczepionek umieranie pół miliona ludzi to naprawdę coś więcej niż tragedia

2022-02-09 8:25

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że od czasu odkrycia wariantu Omikron na świecie umarło do pół miliona ludzi z powodu zakażenia koronawirusem. Zdaniem instytucji sytuacja jest „więcej niż tragiczna”.

zbliżenie na smutną kobietę w masce
Autor: Getty Images

 - Podczas gdy wszyscy mówili, że Omikron jest łagodniejszy, przeoczyliśmy fakt, że od momentu wykrycia tego wariantu zmarło pół miliona osób – powiedział specjalista WHO ds. zapobiegania zakażeniom Abdi Mahamud. Jego zdaniem „w dobie skutecznych szczepionek umieranie pół miliona ludzi to naprawdę coś więcej niż tragedia".

Ekspert wyjaśnił, że na całym świecie, od kiedy pod koniec listopada Światowa Organizacja Zdrowia uznała wariant Omikron za „niepokojący”, odnotowano 130 milionów zakażeń koronawiursem, a 500 tysięcy ludzi zmarło w ich wyniku.  

Maria Van Kerkhove ekspertka WHO ds. epidemii powiedziała, iż liczba zakażeń Omikronem jest na tyle „oszałamiająca", że „poprzednie fale wydają się prawie płaskie”. - Wciąż jesteśmy w środku tej pandemii. Mam nadzieję, że zbliżamy się do jej końca, ale wiele krajów nie przekroczyło jeszcze swojego szczytu zakażeń Omikronem i ten wirus nadal jest niebezpieczny - podkreśliła.

Według danych agencji AFP w wyniku zakażenia SARS-CoV-2 od początku pandemii umarło prawie 5,75 miliona ludzi. Na całym świecie podano ponad 10 miliardów dawek szczepionek przeciwko COVID. Tylko w Polsce zarejestrowano 106 894 przypadków śmiertelnych z powodu COVID-19.

Poradnik Zdrowie: powikłania po COVID-19