W Wielkiej Brytanii startują szczepienia na małpią ospę. Pierwszeństwo mają dwie grupy

2022-06-22 9:39

Liczba zainfekowanych osób w Wielkiej Brytanii rośnie w zatrważającym tempie. Kraj podejmuje wysiłki w celu zapobieżenia wybuchowi epidemii. Jednym z rozwiązań jest wprowadzenie szczepień przeciw wirusowi małpiej ospy. Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia ogłosiła, kto przyjmie dawkę w pierwszej kolejności.

Mężczyzna w trakcie szczepienia
Autor: Getty Images

Dziesiątki krajów, w tym Stany Zjednoczone, Hiszpania, Wielka Brytania i Niemcy, zostały dotknięte epidemią małpiej ospy. To pierwszy taki przypadke, kiedy tak dużą liczbę zachorowań na małpią ospę wykryto poza Afryką.

Półpasiec a ospa wietrzna

Szczyt zachorowań w Wielkiej Brytanii. Pierwszeństwo do szczepionki mają geje i biseksualni mężczyźni

Brytyjscy szefowie służby zdrowia zgłosili dziś kolejne 219 infekcji. To dotychczas najwyższa dzienna liczba ofiar — co w sumie daje w Wielkiej Brytanii 793 przypadków zakażenia małpią ospą. Najwięcej zachorowań odnotowano w Londynie.

W Wielkiej Brytanii do tej pory zarejestrowano prawie 800 przypadków, z których prawie wszystkie dotyczą biseksualnych i homoseksualnych mężczyzn. Oznacza to, że ta grupa osób może stać się potencjalnym ogniskiem wirusa małpiej ospy. W celu powstrzymania liczby przypadków i wybuchu epidemii, brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowia (UKHSA) potwierdziła dziś, że niektórym mężczyznom z tych dwóch grup zaoferuje szczepionkę Imvanex – która jest skuteczna w 85 procentach jako ochrona przed zakażeniem.

Do tej pory szczepionka Imvanex była oferowana tylko w ramach strategii zwanej szczepieniami pierścieniowymi, która okazała się skuteczna w innych epidemiach. Teraz skierowana będzie przede wszystkim do mężczyzn, którzy znajdują się w grupie ryzyka.

Dr Mary Ramsay, kierownik ds. szczepień w UKHSA, powiedziała: „Nasze szeroko zakrojone prace nad śledzeniem kontaktów pomogły ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa ospy małpiej, ale nadal obserwujemy znaczny odsetek przypadków u gejów, biseksualistów i innych mężczyzn, którzy uprawiają seks z mężczyznami".

Sprawę skomentował także Robbie de Santos, dyrektor ds. komunikacji i spraw zewnętrznych w organizacji charytatywnej LGBT Stonewall. Santos powiedział, że z zadowoleniem przyjmuje możliwość zaszczepienia tych, którzy są najbardziej narażeni na zarażenie wirusem.

 „Ważne jest, aby geje i bi mężczyźni otrzymali szczepionkę, która została im zaproponowana jako ochrona samych siebie i innych. Pomóżmy opanować epidemię, abyśmy wszyscy mogli mieć bezpieczny i szczęśliwy sezon dumy” - mówił Santos nawiązując do Miesiąca Dumy LGBT, który przypada właśnie w czerwcu.

Brytyjczycy zostali ostrzeżeni przez ekspertów, że ryzyko epidemii małpiej ospy może wzrosnąć dziesięciokrotnie. Jednak ta pesymistyczna wizja sugeruje, że jakikolwiek wzrost liczby przypadków wśród grup innych niż geje i biseksualni mężczyźni będzie „mało prawdopodobny”.

Kto jeszcze będzie mógł się zaszczepić na małpią ospę?

Małpia ospa zwykle nie jest infekcją przenoszoną drogą płciową. Uważa się jednak, że jest to główny sposób transmisji w trwającej epidemii.

Zgodnie z planami zatwierdzonymi przez Wspólny Komitet ds. Szczepień i Szczepień (JCVI), osoby kwalifikujące się do profilaktyki przedekspozycyjnej (PrEP) – pigułki chroniącej przed wirusem HIV – będą również kwalifikować się do szczepienia.

Dotyczy to m.in. osób, które nie zawsze używają prezerwatyw podczas stosunków płciowych, a także osób świadczących usługi seksualne lub ich klientów, którzy zgłaszają uprawianie seksu bez zabezpieczenia. Urzędnicy nie podali jeszcze dokładnej liczby mężczyzn, którzy mają zostać zaszczepieni.

NHS England ma przedstawić szczegółowe informacje o tym, jak kwalifikujące się osoby mogą ubiegać się o szczepienie.

Oprócz gejów i biseksualnych mężczyzn, szczepionkę otrzymają również pracownicy NHS.

Pracownicy służby zdrowia opiekujący się pacjentami z ospą małp w specjalistycznych oddziałach chorób zakaźnych o dużym nasileniu (HICD) już otrzymują szczepienie. Szczepionkę otrzymają również pracownicy innych szpitali przeznaczonych do opieki nad pacjentami z małpią ospą, a także pracownicy laboratoriów testujących wirusa.

„Poszerzając ofertę szczepionek o osoby o wyższym ryzyku, mamy nadzieję przerwać łańcuchy transmisji i pomóc powstrzymać epidemię" - mówi dr Ramsay.