Ruszają szybkie testy na małpią ospę. Gdzie można zrobić badanie?

2022-06-15 11:07

Od przyszłego tygodnia w Warszawie będzie możliwe wykonanie szybkich testów PCR na małpią ospę. Pierwszą placówką, która będzie przeprowadzała tego typu testy jest Wojewódzki Szpital Zakaźny. To właśnie tam rozpoznano pierwszy przypadek tej choroby w Polsce.

testy pcr
Autor: Getty Images

Testy w kierunku małpiej ospy w Warszawie

Za tydzień w Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym w Warszawie ruszą szybkie testy PCR na małpią ospę. To jedyne jak dotąd miejsce w Polsce, gdzie będzie można sprawdzić, czy doszło do zakażenia. 

Test na małpią ospę - jak przebiega?

Test w kierunku małpiej ospy polega na pobraniu wymazu ze skóry - miejsca, w którym pojawiła się wysypka. W ciągu czterech godzin od wykonania testu ukaże się wynik czy dany pacjent jest lub nie jest zakażony. Jak donosi gazeta.pl, początkowo próbki będą wysyłane do Holandii, co niestety znacznie wydłuży procedury.

Poradnik Zdrowie: choroby zakaźne

Szpital zakaźny przyjmie pacjentów z małpią ospą

Ta sama placówka, w której będą odbywały się testy, została również przygotowana na przyjęcie nawet 200 pacjentów.

- To nie jest kwestia tego, że nagle pojawia się choroba i wszyscy muszą się wszystkiego uczyć od początku. Tutaj, po pierwsze - przygotowane są pomieszczenia, po drugie - jest to bardzo wysoko kwalifikowany personel. Ludzie bardzo sprawnie pracują i mogą przyjmować tych pacjentów – przekazała portalowi dyrektorka szpitala Agnieszka Kujawska-Misiąg.

Małpia ospa - jak dochodzi do zakażenia?

W ostatnich tygodniach wirus małpiej ospy rozprzestrzenia się po świecie. Dotarł już także do krajów europejskich i właśnie tutaj przeważa ilość przypadków tej choroby. Do zakażenia może dojść przez drogi oddechowe, uszkodzoną skórę lub błony śluzowe. Wspomniana wyżej wysypka nie występuje od razu, a dopiero 3-4 dni po pojawieniu się gorączki, której mogą towarzyszyć także:

  • obrzęk węzłów chłonnych
  • bóle głowy
  • dreszcze
  • bóle mięśni i pleców
  • osłabienie, zmęczenie

Choć wciąż pojawiają się doniesienia o kolejnych przypadkach rozpoznania małpiej ospy, to specjaliści uspokajają, że jest ona o wiele mniej zakaźna niż koronawirus. 

Pierwszy pacjent z małpią ospą w Polsce - co wiadomo?

Konsultantka w dziedzinie chorób zakaźnych Grażyna Cholewińska-Szymańska poinformowała, że pierwszy pacjent w Polsce z potwierdzoną małpią ospą opuścił szpital.

- To był mężczyzna o umiarkowanym przebiegu klinicznym ze zmianami również o nasileniu umiarkowanym. Przebywał w szpitalu, zakończył 21 dni izolacji i wyszedł do domu pod nadzór sanitarno-epidemiologiczny - dodała.