W tym kraju produkty menstruacyjne są dostępne za darmo. Pierwsza taka ustawa w historii

2022-08-17 10:05

Pierwszy kraj na świecie, w którym 15 sierpnia wprowadzono specjalną ustawę. Zapewnia ona powszechny, bezpłatny dostęp do produktów menstruacyjnych. W tym celu powstało ponad tysiąc punktów odbioru. Właśnie w nich można zaopatrzyć się w podpaski i tampony za darmo.

Kobieta bierze podpaski ze spółki sklepowej
Autor: Getty Images

Tym krajem, który zapewnił darmowy dostęp do produktów menstruacyjnych, jest Szkocja. Wcześniej podejmowano już podobne działania w tym zakresie – najpierw darmowe środki menstruacyjne musiały zapewnić szkoły i uczelnie wyższe, a później obowiązkiem tym objęto instytucje publiczne.

Bezpłatny dostęp do środków menstruacyjnych dla każdego

Od 15 sierpnia 2022 roku w Szkocji weszło w życie prawo, którego oficjalna nazwa brzmi Period Products Act. To pierwszy kraj na świecie, gdzie uchwalono ustawę gwarantującą powszechny, darmowy dostęp do produktów menstruacyjnych. Władze są zobowiązane zapewnić podpaski czy tampony każdemu, kto ich potrzebuje. W związku z tym powstało ponad tysiąc punktów, które są rozlokowane na terenie całej Szkocji. Aby łatwo zlokalizować najbliższy punkt, wystarczy skorzystać ze specjalnej rządowej aplikacji.

Rząd zobligował się do dostarczania bezpłatnych produktów, ale także zagwarantował fundusze na powstanie edukacyjnej strony internetowej. Co więcej, planuje wdrożyć skuteczne działania, które mają poprawić opiekę zdrowotną kobiet z problemami menstruacyjnymi.

Poradnik Zdrowie: Gadaj Zdrów, odc. 5 endometrioza

Szkocja jako pierwszy kraj, który gwarantuje takie prawo

To, że ta ustawa ujrzała światło dzienne, jest efektem kampanii na rzecz swobodnego dostępu do produktów sanitarnych w budynkach publicznych. Za jej koordynowanie była odpowiedzialna posłanka Partii Pracy Monica Lennon. W listopadzie 2020 roku parlament w Szkocji uchwalił jednogłośnie ustawę, na mocy której przyznano obywatelom dostęp do artykułów higieniczno-sanitarnych.

Twórcy kampanii byli zdania, że środki menstruacyjne powinny być dostępnie równie łatwo, jak papier toaletowy. Jak powiedziała wówczas Lennon, cytowana przez BBC, "lokalne władze i organizacje partnerskie pracowały ciężko, by wdrożyć prawo do darmowych środków menstruacyjnych".

"Przy rosnących kosztach utrzymania, ustawa jest światełkiem w tunelu, które pokazuje, co można osiągnąć, gdy politycy zjednoczą się dla dobra ludzi, którym służymy" – dodała.

Z informacji przekazanych przez BBC Scotland, wynika, że od 2017 roku rząd w Szkocji wydał około 27 milionów funtów na zapewnienie mieszkankom tego kraju dostępu do produktów ochronnych używanych podczas menstruacji

Jedynie w Szkocji wprowadzono ustawę zapewniającą bezpłatny dostęp do podpasek i tamponów na terenie całego kraju. Choć jest kilka państw na świecie, które też działają w tej sprawie i dostarczają produkty menstruacyjne do placówek edukacyjnych. Tego typu ustawę przyjęto w Nowej Zelandii, części Australii, francuskim regionie Île-de-France, koreańskim Seulu, niektórych stanach w USA oraz kilku krajach afrykańskich (m.in. Kenii, Botswanie).