W Polsce dramatycznie brakuje krwi!

2020-07-15 13:52 Magda Mazurek

W Małopolsce są ogromne braki w bankach krwi. Stacje krwiodawstwa apelują o pomoc i oddawanie krwi. Krwiobusy stanęły także w miejscach turystycznych.

Dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Krakowie Łukasz Guliński apeluje o oddawanie krwi. Niestety potwierdziły się najgorsze obawy lekarzy, związane z tym, że w czasie pandemii mało kto decydował się zostać dawcą. Na oddawanie krwi źle wpływa także okres wakacyjny, jednak gdyby ktoś chciał oddać krew to mobilne punkty, tzw. krwiobusy stoją m. in. w Wieliczce czy na Krupówkach w Zakopanem. A także pod Giewontem, gdzie udało się pobrać 32 jednostki krwi!

Oddawanie krwi krok po kroku. Kto może zostać krwiodawcą?

- Brakuje każdej grupy krwi i każda jednostka jest dla nas na wagę złota - podkreślił w rozmowie z PAP Łukasz Guliński. Według niego, ludzie nadal obawiają się wszelkich skupisk i mają lęk przed zarażeniem w instytucjach służby zdrowia. Czy sytuacja poprawi się? 

Polecamy: Brakuje krwi. Stacje krwiodawstwa apelują do dawców o wsparcie

Łukasz Guliński zapewnia, że wszystkie punkty pobrań dokonują preselekcji dawców przed wejściem do miejsc poboru. 

- Szczególnie latem w sezonie wakacyjnym potrzeba krwi, a banki krwi świecą pustkami w całej Polsce. Zapewniam, że personel przestrzega przepisów sanitarnych w zakresie covid-19 i pozostałych. Podczas wakacji w każdą środę na Krupówkach przed budynkiem Poczty będzie krwiobus, gdzie będzie możliwość oddania krwi. Zwracam się z apelem do wszystkich, którzy mogą oddać krew na rzecz leczenia chorych onkologocznie, hematologicznie, operacji, poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych , w górach i innych nieszczęśliwych zdarzeń. Jeśli czujesz się zdrowo, jesteś pełnoletni i chcesz zrobić coś dobrego dla drugiego człowieka - zapraszamy do krwiodawstwa - apelowała lekarz Maria Lambrecht z zakopiańskiego oddziału Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w rozmowie z PAP.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE