W aptekach brakuje antybiotyków. Wstrzymane dostawy leków z penicyliną do grudnia

2022-09-23 10:45

Problemy z dostępnością niektórych leków w aptekach zdarzają się coraz częściej. Ostatnio pojawiły się informacje o braku jednego z antybiotyków w formie granulatu do sporządzania zawiesiny. Obecnie, ze względu na problemy z dostępnością penicyliny, brakuje wielu leków, które miały tę substancję w składzie. Jakich antybiotyków jest coraz mniej w aptekach?

Kobieta szuka leku w aptece
Autor: Getty Images

Choć problemy z dostępnością wielu leków utrzymują się już od dłuższego czasu, Ministerstwo Zdrowia uspokaja, że nie mamy do czynienia z kryzysem. Statystyki są jednak nieubłagane i potwierdzają braki wielu produktów leczniczych w aptekach. Problem dotyczy również antybiotyków.

O spadku dostępności leków z tej grupy mowa już była w czerwcu. To właśnie wtedy w aptekach brakowało Zinattu, antybiotyku w formie granulatu do sporządzania zawiesiny. Następnie pojawiły się informacje o braku leku Unasyn, a w chwili obecnej odnotowuje się spadki dostępności m. in. antybiotyku Ospen.

Antybiotyki: prawdy i mity

Znaczne spadki dostępności antybiotyku z penicyliną

Ospen w składzie zawiera fenoksymetylopenicylinę, która jest pochodną penicyliny. Stosuje się go w zakażeniach bakteryjnych wywołanych paciorkowcami, gronkowcem oraz dwoinkę zapalenia płuc. Jest również skuteczny w leczeniu infekcji tkanek miękkich, skóry, gardła, nosa i uszu, a także w leczeniu zapalenia oskrzeli i zapaleniu płuc.

Problem z dostępnością tego leku budzi niepokój ze względu na początek sezonu jesienno-zimowego, w którym wzrasta zachorowalność na grypę i różnego rodzaju infekcje.

Jak informuje portal gdziepolek.pl, Ospen 1500 w opakowaniu 12 tabletek obecnie dostępny jest w zaledwie 6% aptek w Polsce, a w opakowaniu 30 tabletek – w 5%. Ospen 1000 znajduje się w nieco większej ilości aptek, bo w 20%, ale jest to wciąż bardzo mała liczba. W wielu aptekach dostępne jest nie więcej niż jedno opakowanie tego leku.

Innym antybiotykiem mającym w składzie amoksycylina, będącą pochodną penicyliny, jest Augmentin. Ten lek również znajduje się w coraz mniejszej liczbie aptek w naszym kraju.

Amoksycyklina znajduje się także w innych popularnych antybiotykach, takich jak: Amoksiklav, Amylan, Penlac, Hiconcil czy Amotax. Stosuje się je m.in. w zapaleniu gardła wywołanym paciorkowcami. Jeszcze w czerwcu lek Amoksiklav był dostępny w 93% aptek. Obecnie znajduje się w zaledwie 25% placówek.

Problemy z dostępnością leków mających w składzie penicylinę mogą być jeszcze bardziej dotkliwe. Wszystko dlatego, że producenci nie przewidują nowych dostaw tych leków do Polski do grudnia. Jest to bardzo niepokojące, gdyż sezon na grypę i infekcje dopiero się rozpoczął.