Veturillo pokonane przez pandemię. Co dalej z rowerami miejskimi?
Spółka Nextbike Polska S.A. podjęła decyzję o ogłoszeniu upadłości. Wszystko przez pandemię, która spowodowała czasowe zamknięcie usług wypożyczalni rowerów miejskich. Na razie stacje Veturillo działają, jak dotąd.
Warszawskie rowery miejskie Veturillo znikną z miasta. Wszystko przez pandemię COVID-19, która doprowadziła firmę do kryzysu. Na razie mieszkańcy mogą korzystać ze stacji bez przeszkód, bo rowery są sprawne i regularnie dezynfekowane.
Spis treści
Veturillo otwarte po pandemii
„Rząd przychylił się do apeli i w najnowszym rozporządzeniu epidemicznym zniósł zakaz korzystania z miejskich wypożyczalni rowerowych. 6 maja wypożyczalnie rowerów miejskich w miastach obsługiwanych przez Nextbike Polska, największego dostawcę i operatora tego typu inwestycji w kraju, ponownie zostaną uruchomione. Dla Veturilo to już drugi start w tym sezonie – czytamy na stronie Veturillo.waw.pl.
Niestety, rowery będzie można wypożyczać jeszcze tylko przez kilka miesięcy, do listopada – to data zakończenia umowy z miastami. Spółka podkreśla, że zachowuje zdolność do realizowania bieżących zobowiązań, co pozwala na dalsze wykonywanie umów na obsługę systemów rowerowych.
Brak pieniędzy w kasie
Złożenie wniosku o otwarcie przyspieszonego postępowania układowego ma na celu umożliwienie dalszego funkcjonowania rowerów miejskich w 39 systemach w Polsce. Pozwoli firmie dojść do porozumienia z wierzycielami, w tym z bankami finansującymi spółkę oraz pozwoli na ustalenie nowych zasad spłat zobowiązań spółki – czytamy na stronie warszawawpigulce.pl.
Spółka Nextbike podkreśla, że mieszkańcy miasta dalej będą mogli korzystać z rowerów na takich samych zasadach jak do tej pory.
Czytaj: Uniwersalne rowery turystyczne oraz miejskie - różnice i podobieństwa
Jak jeździć na rowerze, żeby schudnąć?
Zdrowotne zalety jazdy na rowerze
Dezynfekowane i sprawne
Rowery miejskie są obecnie stale dezynfekowane, zapewnia spółka. „W ramach prac serwisowych i relokowania jednośladów, specjalnymi preparatami czyszczone są kierownice, siodła, linki z kodem QR, a także ekrany dotykowe w terminalach stacji. Jednocześnie zachęcamy użytkowników Veturilo do prowadzenia rowerów w rękawiczkach – aura również do tego dopinguje" - czytamy na stronie Veturillo.pl.
Rowery miejskie cieszą się w Polsce ogromną popularności. W Warszawie w 2019 roku pojazdy te były wypożyczane blisko 6 mln razy. Obecnie Veturilo ma w stolicy ok. 390 stacji. 12 maja, po godz. 16.00 zostały zdemontowane stacje Ratuszowa – ZOO i ul. Okrzei – Panieńska, Przyczyną są prace budowlane, jednak spółka zaznacza, ze stacje nie wrócą już na swoje miejsce w tym roku.