Użyła przeterminowanego kosmetyku, skończyło się poparzeniami. Teraz ostrzega innych

2022-06-17 16:06

Młoda kobieta doznała rozległych poparzeń twarzy po tym, jak użyła kremu z filtrem przeciwsłonecznym. Niestety przed nałożeniem kosmetyku nie sprawdziła jego daty ważności. Podzieliła się swoim doświadczeniem w mediach społecznościowych. Pragnie, by inni nie popełnili takiego błędu jak ona.

Morgan Vacala
Autor: TikTok

Jedna z użytkowniczek multimedialnej platformy TikTok, Morgan Vacala, doznała licznych oparzeń, głównie na czole, tuż po aplikacji przeterminowanego kosmetyku. Mowa tu o kremie z filtrem, mającym zapewnić wysoką ochronę przed słońcem. "Nigdy nie zapomnę wyrazu twarzy lekarza, jak pokazywałam mu ranę na swoim czole. Bezcenna"– opowiedziała dziewczyna.

Apeluje, by sprawdzać datę ważności kosmetyków

Dziewczyna postanowiła podzielić się swoją historią ku przestrodze. Opublikowała nagranie z dość wymownym tytułem: "Nie bądź głupi i sprawdzaj datę ważności swojego kremu przeciwsłonecznego".

Pod filmikiem zaroiło się od komentarzy internautów. Niektórzy z nich nie zdawali sobie nawet sprawy, że przeterminowane kosmetyki mogą wyrządzić aż taką szkodę.

Młoda kobieta pokazywała na TikToku, jak goi się rana. Jej relacja w mediach społecznościowych została wyświetlona ponad milion razy. Wyznała, że całkowite wyleczenie trwało około 2-3 tygodni. "W dzieciństwie spędziłam mnóstwo czasu na łódce. Też dużo pływałam w basenie. I nigdy nie miałam tak poważnego problemu z oparzeniami"– dodała.

Teraz Morgan Vacala nie wychodzi z domu bez nakrycia głowy. Czapki okazały się jej "nowymi przyjaciółmi".

Poradnik Zdrowie: oparzenia

Wytyczne FDA ws. kosmetyków do opalania

Amerykańska instytucja rządowa, Agencja Żywności i Leków (ang. Food and Drug Administration, FDA), podaje, że krem przeciwsłoneczny z filtrem SPF staje się znacznie mniej skuteczny w miarę upływu czasu.

"FDA zaleca, aby nie stosować kosmetyków do ochrony przeciwsłonecznej po upływie terminu ważności, a szczególnie tych, które nie mają takiej informacji na opakowaniu" – czytamy na stronie internetowej organizacji. Jak dodano, przeciętnie przyjmuje się, że kosmetyk nadaje się do użytku maksymalnie do trzech lat.

Agencja Żywności i Leków wydała zalecenie, aby "wyrzucać przeterminowane kremy z filtrem przeciwsłonecznym, ponieważ nie ma pewności, czy nadal spełniają swoją funkcję zarówno pod kątem bezpieczeństwa, jak i skuteczności".