Uwaga na żele do dezynfekcji rąk. Mogą być toksyczne!

2020-07-22 15:20

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków ostrzega przed stosowaniem niektórych żeli antybakteryjnych do rąk, które mogą zawierać niebezpieczny składnik - metanol. Może on powodować ciężkie zatrucia, a nawet ślepotę.

Uwaga żele do dezynfekcji rąk. Mogą być toksyczne!
Autor: Getty Images

Od początku pandemii koronawirusa zaleca się jak najczęstsze mycie oraz dezynfekowanie rąk płynami lub żelami antybakteryjnymi. A tymczasem okazuje się, że użycie niektórych środków do dezynfekcji może się dla nas skończyć tragicznie.

Chodzi konkretnie o toksyczny metanol, którym mogą być skażone żele antybakteryjne. Jak wykazały badania Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków (FDA), substancja ta była obecna w 69 przebadanych produktach, przy czym nie była wyszczególniona w składzie.

Metanol, czyli alkohol metylowy, jest produkowany z drewna głównie w celach przemysłowych. Wykorzystuje się go jako rozpuszczalnik w żywicach, farbach i lakierach, a nawet do produkcji materiałów wybuchowych. Metanol jest silną trucizną.

Dlaczego metanol jest tak niebezpieczny?

Kontakt z tym alkoholem (przypadkowe spożycie go, a nawet wchłonięcie się przez skórę) może wywołać:

Co ważne, metanol jest bezbarwny, nie ma smaku ani zapachu, dlatego bardzo trudno go wyczuć. Już dawka 8-10 gramów powoduje ślepotę, a spożycie 12-20 gramów grozi śmiercią.

O śmiertelnych zatruciach metanolem słyszymy najczęściej w związku ze spożyciem alkoholu etylowego niewiadomego pochodzenia zanieczyszczonego alkoholem metylowym.

Jak się chronić przed zatruciem metanolem?

  1. Używaj sprawdzonych płynów do dezynfekcji kupionych w aptece,
  2. W przypadku wystąpienia objawów zatrucia, natychmiast zgłoś się do lekarza,
  3. Zadbaj o higienę rąk - myj je często wodą z mydłem,
  4. Po dezynfekcji rąk staraj się nie wkładać ich do buzi - szczególnie trzeba tu uważać na dzieci, które robią to nieświadomie.

Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków umieściła listę produktów zanieczyszczonych metanolem na swojej stronie: www.fda.gov. Większość z nich została wyprodukowana w Meksyku.

Czytaj też:

Sonda
Jak często stosujesz żel antybakteryjny lub inny płyn do dezynfekcji?