USA boją się małpiej ospy i zamawiają pół miliona szczepionek Jynneos. Co to za preparat?

2022-06-13 10:47

Stany Zjednoczone złożyły zamówienia na co najmniej pół miliona szczepionek Jynneos wyprodukowanych przez koncern Bavarian Nordic. Preparaty mogą być wykorzystywane do szczepień przeciw małpiej ospie u osób, które miały bliski kontakt z zakażonymi tym wirusem.

Szczepienia przeciw małpiej ospie
Autor: Getty Images

Rośnie liczba krajów, w których odnotowuje się coraz więcej przypadków małpiej ospy. Wykryto je w Stanach Zjednoczonych, Australii i w Europie. Pierwsze objawy małpiej ospy przypominają typowe objawy infekcji wirusowej, a na skórze pojawia się charakterystyczna wysypka (ropne czyraki), która znika w ciągu 2 do 4 tygodni.

Czy jest szczepionka przeciw małpiej ospie?

Obecnie dostępne są w obrocie dwie szczepionki przeciw ospie prawdziwej, które wykazują również skuteczne działanie przeciw małpiej ospie. Jedną z nich jest szczepionka Jynneos firmy Bavarian Nordic (BAVA.CO), która zawiera osłabioną postać wirusa. Dopuszczona została w całej Unii Europejskiej jako preparat chroniący przed ospą prawdziwą, jednak w uzasadnionych przypadkach lekarz może przepisać go w ramach małpiej ospy.

Jak przekazał dr Amesh Adalja, naukowiec z Centrum Bezpieczeństwa Zdrowia Johnsa Hopkinsa w Baltimore w USA, "oczekuje się, że szczepionka Jynneos będzie skuteczna w co najmniej w 85 proc. w zapobieganiu ciężkiej postaci małpiej ospy".

Drugą szczepionką jest ACAM2000 produkowana przez firmę Emergent Biosolutions (EBS.N), która powstaje przy użyciu żywego krowiego wirusa ospy, spokrewnionego z wirusem ospy prawdziwej. Jest ona dostępna wyłącznie w Stanach Zjednoczonych.

Konieczne masowe szczepienia na małpią ospę? Eksperci uspokajają

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uspokaja, że nie ma potrzeby masowych szczepień z powodu małpiej ospy. Kierownik zespołu zajmującego się patogenami wysokiego ryzyka w WHO Europe, Richard Pebody, poinformował, że natychmiastowe dostawy szczepionek i leków przeciwwirusowych są stosunkowo ograniczone. Jego wypowiedź ukazała się tuż po pojawieniu się komunikatu amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), w którym napisał, że jest w trakcie wprowadzenia określonej liczby szczepionki Jynneos do stosowania w przypadkach małpiej ospy.

Natomiast, jak przekazał koncern farmaceutyczny koncern Bavarian Nordic, Stany Zjednoczone złożyły zamówienie na co najmniej pół miliona szczepionek Jynneos. Jak przekazał dr Amesh Adalja, "ten preparat może wywołać mniej skutków ubocznych i jest bezpieczniejszy w niektórych populacjach niż ACAM2000". Dodał, że szczepionka ma być podawana w przypadku, gdy dana osoba miała bliski kontakt z chorym na małpią ospę.

Firma Jynneos zwiększyła produkcję szczepionek, ponieważ "wiele krajów w Europie prawdopodobnie zwraca się do nich o dostawy". O tym poinformował dr William Schaffner, ekspert ds. chorób zakaźnych w Vanderbilt Univeristy Medical Center w Tennessee w USA.

Eksperci ds. zdrowia na całym świecie na bieżąco monitorują sytuację związaną z rozprzestrzenianiem się wirusa małpiej ospy w Europie. Według nich w tej chwili nie ma potrzeby przeprowadzania masowych szczepień. – Mamy szczepionki przeciwko małpiej ospie. Chociaż to poważna choroba, nie musimy się jej obawiać tak jak koronawirusa – uspokajają amerykańscy specjaliści.

Zgodnie z najnowszymi zaleceniami CDC unikanie bezpośredniego i bliskiego kontaktu z osobą zakażoną jest najważniejszym sposobem zapobiegania rozprzestrzeniania się wirusa małpiej ospy.

Poradnik Zdrowie: jakie badania zrobić po 50 r.ż.?

Czym jest małpia ospa?

Małpia ospa (ang. monkeypox) to odzwierzęca choroba zakaźna (zoonoza), którą wywołuje wirus należący do rodzaju Orthooixvirus. Jak czytamy na stronie rządowej gov.pl, "w sprzyjających warunkach (bliski kontakt, w tym kontakty intymne) może przenosić się również z człowieka na człowieka".

Wśród objawów małpiej ospy wymienia się: gorączkę, powiększenie węzłów chłonnych, ból głowy, bóle mięśni, bóle pleców, ból gardła, dreszcze i ogólne osłabienie organizmu. W ciągu 1-3 wystąpienia gorączki pojawia się na skórze charakterystyczna wysypka w postaci twardych, głęboko osadzonych guzków o średnicy 2-10 mm. Są one bolesne i mogą być swędzące podczas gojenia.