Unia Europejska zakazuje czipsów. Te konkretne smaki mogą być rakotwórcze

2024-06-12 5:48

Lubisz chipsy bekonowe? Teoretycznie nie mamy dobrych wieści. A może jednak mamy? To, co szykuje Unia Europejska dla fanów tego smaku, to krok w stronę zdrowia. W najbliższym czasie wspomniane chipsy mają zniknąć z rynku. Dlaczego?

Unia Europejska zakazuje czipsów. Te konkretne smaki mogą być rakotwórcze
Autor: GettyImages Unia Europejska zakazuje czipsów. Te konkretne smaki mogą być rakotwórcze

Czipsy mogą mieć rakotwórczy wpływ na organizm 

Ustalono, że chipsy o smaku wędzonego bekonu mogą mieć rakotwórcze działanie. Chodzi o wpływ sztucznych aromatów dymu, które są dodawane do tego produktu. Łącznie na czarną listę trafiło osiem różnych sztucznych aromatów dymu wędzarniczego.

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) podjął decyzję o wycofaniu omawianych produktów z rynków europejskich, na podstawie naukowych ustaleń, wskazujących związki wspomnianych aromatów z toksycznym wpływem na organizm.

Unia Europejska UPADA?! Prof. Witold Modzelewski o BUNCIE ROLNIKÓW

Aromaty dymu mogą szkodzić zdrowiu

Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności ostrzega, że aromaty dymu wędzarnianego mogą zawierać niebezpieczne dla zdrowia substancje. Wspomniane aromaty to kluczowy dodatek m.in. do znanych i lubianych chipsów o smaku bekonu.

Piroliza, czyli proces uzyskiwania kontrowersyjnych aromatów, polega na oczyszczaniu dymu w celu usunięcia szkodliwych składników, takich jak smoła. W efekcie powstaje tzw. płynny dym, który można dodawać do żywności. Problemem jest to, że dodając smaku, dodaje się również ryzyko dla zdrowia.

Na czym polega ryzyko dla konsumentów? Aromaty dymu wędzarnianego niosą ze sobą ryzyko genotoksyczności, czyli zdolności substancji chemicznych do uszkadzania materiału genetycznego. Może to prowadzić nie tylko do rozwoju nowotworów, ale także do innych poważnych komplikacji zdrowotnych.

Unia Europejska wycofuje produkty z aromatem dymu

Dzięki nowym metodom naukowym, na podstawie danych pochodzących od producentów aromatów, ustalono, że substancje zawarte w aromatach dymu mogą mieć wpływ na organizm do tego stopnia szkodliwy, że niezbędne okazało się podjęcie przez UE odpowiednich działań.

Już w listopadzie 2023 roku EFSA przekazała informacje dotyczące aromatów dymu i zagrożeń z nimi związanych.  Okresy wycofywania poszczególnych aromatów ustalono na 2 do 5 lat:

  • 2 lata dla aromatów do chipsów, ale też zup i sosów
  • 5 lat dla aromatów będących zamiennikami wędzenia w produktach typu sery i szynki

Koniec z czipsami o smaku bekonu? Czas na zdrowsze alternatywy

Fani chipsów o smaku wędzonego bekonu, muszą się liczyć z tym, że przyjdzie czas na pożegnanie z ulubionym smakiem. Producenci żywności są z kolei zaniepokojeni skutkami ekonomicznymi planowanych zakazów i już dziś mówią o znaczących stratach.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Domowe chipsy – 7 pomysłów na zdrowe, dietetyczne chipsy z warzyw

Co istotne, zakaz ma obejmować Unię Europejską, natomiast w USA wspomniane aromaty i produkty nadal będą dostępne. To kolejna różnica, jeśli chodzi o regulacje prawne między UE i USA, zauważają eksperci.

Jednak europejscy specjaliści są zgodni: to dobry krok w stronę poszukiwania zdrowych i ekologicznych rozwiązań, jeśli chodzi o aromatyzowanie żywności.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki