"Tysiące ludzi będzie żyło dłużej i zdrowiej". Pierwszy kraj wprowadza dożywotni zakaz sprzedaży papierosów

2022-12-15 11:46

Na taki krok zdecydowała się Nowe Zelandia. Brytyjski dzienniki "The Guardian" poinformował, że kraj ten jako pierwszy na świecie uchwalił ustawę tytoniową, na mocy której wprowadzono zakaz palenia dla osób urodzonych po 1 stycznia 2009 roku. Jak stwierdziła asystentka ministra zdrowia Aisha Werrall, "tysiące ludzi będzie żyło dłużej i cieszyło się lepszym zdrowiem, a system opieki zdrowotnej zaoszczędzi pięć miliardów dolarów".

Popielniczka
Autor: Getty Images "Tysiące ludzi będzie żyło dłużej i zdrowiej". Pierwszy kraj wprowadza dożywotni zakaz sprzedaży papierosów

Koniec z paleniem w Nowej Zelandii 

Władze Nowej Zelandii nieraz mówiły o swoich planach dotyczących wprowadzenia kompletnego zakazu sprzedaży papierosów dla przyszłych pokoleń. I stało się! Po raz pierwszy na świecie uchwalono ustawę, z której wynika, że obywatele tego kraju, którzy urodzili się po 1 stycznia 2009 roku, nie będą mogli kupować wyrobów tytoniowych.

Brytyjski dziennik "The Guardian" przekazał, że dokument przeszedł pierwsze czytanie i ma obowiązywać od 2023. Jak podkreślił, nie uwzględniono w nim ograniczeń dotyczących używania waporyzatorów i papierosów elektronicznych.

Poradnik Zdrowie: palenie papierosów - skutki przyjmowania nikotyny

Dożywotni zakaz sprzedaż papierosów. To dla dobra obywateli 

Głos zabrała asystentka ministra zdrowia Aisha Werrall, stwierdzając, iż, "tysiące ludzi będzie żyło dłużej i cieszyło się lepszym zdrowiem". Jak dodała, "system opieki zdrowotnej zaoszczędzi pięć miliardów dolarów, ponieważ lekarze nie będą musieli leczyć chorób spowodowanych paleniem, w tym wielu rodzajów raka, zawałów serca, udarów mózgu".

Na mocy tej ustawy władze Nowej Zelandii chcą wprowadzić w życie masowy program antynikotynowy. Zmierzają do tego, aby w 2025 kraj stał się "wolny od palenia tytoniu". W ramach tych działań zostanie zlikwidowana znaczna liczba punktów sprzedaży wyrobów tytoniowych. Ma pozostać jedynie 600 takich miejsc do 2023 roku.