Tych leków może wkrótce zabraknąć. Na liście m.in. leki na cukrzycę i przeciwbólowe
Główny Inspektorat Farmaceutyczny opublikował informacje, z których jasno wynika, że już niebawem może pojawić się problem z zakupem niektórych leków. Wiadomość ta jest wyjątkowo ważna w odniesieniu do pacjentów chorujących na cukrzycę czy Parkinsona. Uśmierzanie bólu również może być utrudnione.
Główny Inspektorat Farmaceutyczny co tydzień opracowuje dla Naczelnej Izby Lekarskiej i Naczelnej Izby Aptekarskiej zestawienie dotyczące dostępności produktów leczniczych. Współpraca ma na celu informowanie i podejmowanie pilnych działań w celu osiągnięcia efektywnego zarządzania dostępnością lekową. Najnowsze dane wskazują chwilowe problemy.
Problemy w dostawie leków? Komunikat GIF
Główny Inspektorat Farmaceutyczny ostrzega, że w najbliższym czasie może pojawić się problem z zakupem leków przeciwcukrzycowych. Chodzi o preparaty zawierające semaglutyd w postaci do wstrzykiwań w dawce 1 mg.
Najbliższa planowana dostawa leku przewidziana jest dopiero na grudzień br., stąd istnieje ryzyko, że nie każda apteka będzie w posiadaniu wystarczającej ilości opakowań. GIF uspokaja jednak i informuje, że w ostatnich dniach na rynek trafił inny produkt zawierający semaglutyd. Chodzi o formę tabletek w dawce 7 mg, takie rozwiązanie powinno poprawić tymczasowo sytuację chorych na cukrzycę.
Kolejnym problemem jest również dostępność leków przeciwbólowych. GIF podkreśla, że mowa o środkach, które w składzie posiadają tramadol oraz paracetamol. Instytucja zaznacza jednak, że w tym przypadku sytuacja wynika z zakłóceń dostaw. Podmiot odpowiedzialny zadeklarował, że leki wrócą na rynek końcem listopada br. Do tego czasu zaleca się sięganie po zamienniki.
Chorzy na Parkinsona bez leków? Na liście także inne medykamenty
GIF w opublikowanym komunikacie zaznacza, że osoby chore na Parkinsona mogą mieć chwilowy problem z dostępnością leków (lewodopa+karbidopa). Instytucja informuje, że za taki stan rzeczy odpowiada chwilowa przerwa w dostawach. Natomiast producent zadeklarował, że dostawy zostaną wznowione w drugiej połowie grudnia.
- Nadal niedostępny jest produkt leczniczy z tizanidyną w postaci kapsułek o zmodyfikowanym uwalnianiu, natomiast alternatywnie szeroko dostępne są tabletki w dawce 4mg - przekazał GIF.
Kolejną kwestią jest antybiotykoterapia. Z analiz wynika, że w ostatnim tygodniu odnotowano wzrost wystawionych recept na leki zawierające azytromycynę i cefuroxym w postaciach pediatrycznych. Niemniej jednak na ten moment pomimo obserwowanego wzrostu zapotrzebowania liczba wystawionych opakowań jest niższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku
Dexamytrex wycofany. Wina konkretnej serii
W aptekach próżno szukać także leku o nazwie Dexamytrex. Maść przeznaczona była do miejscowego leczenia bakteryjnych zakażeń oczu. Natomiast jak informuje GIF, już 19 października br. wydano decyzję wycofującą preparat z obrotu na terenie całego kraju.
Dokładniej rzecz ujmując chodzi o Dexamytrex, (Gentamicinisulfas + Dexamethasonum), (5 mg + 0,3mg)/g, opakowanie 3 g, w zakresie numerów serii: 153 (termin ważności 28.02.2026) oraz 243 (termin ważności 30.04.2026).
Głowny Inspektorat Farmaceutyczny dodał, że wprowadzono także zakaz wprowadzania do obrotu ww. produktu leczniczego w zakresie wskazanych powyżej serii. Warto nadmienić, że decyzja objęła niemal wszystkie dostępne opakowanie produktu dostępne do tej pory na rynku. W związku z czym doszło do chwilowego niedoboru lekarstwa.
Źródło: Główny Inspektorat Farmaceutyczny, "Dostępność produktów leczniczych w Polsce 20.10.2023": https://www.gov.pl/web/gif/dostepnosc-produktow-leczniczych-w-polsce-20102023