Twoje dziecko nie cierpi brokułów? Prawdopodobnie ma to po tobie

2021-09-27 10:40

Awersja do brokułów może być uwarunkowana genetycznie. Rodzice i ich dzieci często dzielą upodobania i mają wiele wspólnych cech. Okazuje się, że podobnie jest w przypadku niechęci do spożywania brokułów oraz innych warzyw z rodziny kapustowatych, czyli brukselki, kapusty i kalafiora. Z czego to wynika?

Nowe badanie sugeruje, że przyczyną awersji do brokułów oraz ich "kuzynów" mogą być szkodliwe enzymy z bakterii występujących w ślinie. Poziomy tych związków są podobne u rodziców i dzieci, przez co zarówno młode, jak i starsze pokolenie reaguje podobnie na ich widok i zapach. Naukowcy twierdzą, że niechęć do brokułów występuje zwłaszcza, gdy poziomy tych enzymów są wysokie.

Warzywa kapustowate uwalniają związek zwany sulfotlenkiem S-metylo-L-cysteiny, który wytwarza silne, siarkowe zapachy, które mogą powodować namnażanie się bakterii w ustach niektórych ludzi.

Beszamel - Brokuły - dlaczego warto je jeść? Jakie mają właściwości?

W ramach badań opublikowanych 22 września w Journal of Agricultural and Food Chemistry, Damian Frank i jego koledzy z australijskiej krajowej agencji naukowej, zbadali różnice w produkcji siarki w ślinie dzieci i dorosłych. Następnie przeanalizowali, jak ta produkcja wpłynęła na akceptację smaku roślin kapustowatych.

W badaniu wzięło udział 98 par dzieci w wieku od 6 do 8 lat z rodzicami. Oceniali oni kluczowe związki zapachowe. Najmniej lubiany przez dzieci i dorosłych był trójsiarczek dimetylu.

Zespół badaczy zmieszał próbki śliny z surowym proszkiem kalafiora i przeanalizował wytworzone związki lotne. Stwierdzono duże różnice w produkcji lotnej siarki między ludźmi, ale u dzieci i dorosłych często ten poziom był podobny.

Dzieci, których ślina wytwarzała duże ilości związków lotnych siarki, wykazywały największą niechęć do surowych warzyw z rodziny kapustowatych, ale nie zaobserwowano tego u dorosłych, którzy mogli nauczyć się tolerować ten smak. Te odkrycia mogą wyjaśniać, dlaczego niektórzy ludzie lubią warzywa z rodziny kapustowatych, a inni nie.

Źródło: Notatka prasowa

Autor
Marcelina Dzięciołowska
Marcelina Dzięciołowska
Redaktorka od lat związana z branżą medyczną. Specjalizuje się w tematyce zdrowia i aktywnego stylu życia. Prywatne zamiłowanie do psychologii inspiruje ją do podejmowania trudnych tematów w tej dziedzinie. Autorka cyklu wywiadów z zakresu psychoonkologii, którego celem jest budowanie świadomości oraz przełamywanie stereotypów na temat choroby nowotworowej. Wierzy, że odpowiednie nastawienie psychiczne jest w stanie zdziałać cuda, dlatego propaguje profesjonalną wiedzę, w oparciu o konsultacje ze specjalistami.
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.