Tomasz Lis opublikował zdjęcie po udarze. Wyznał, ile ich przeżył
Dziennikarz i publicysta Tomasz Lis opublikował na Twitterze zdjęcie po udarze. Fotografia została wykonana w maju 2020 r. i ukazuje jego pierwszy bieg, 5 miesięcy po tym jak przeszedł udar. Niestety, nie był to jego pierwszy raz.
Tomasz Lis to polski publicysta i dziennikarz znany m.in. z autorskiego programu publicystycznego Tomasz Lis na żywo. 8 października opublikował na Twitterze zdjęcie, które wykonano niespełna pół roku po tym, jak przeszedł udar mózgu.
Tomasz przeżył 3 udary
Dziennikarz na Twitterze podzielił się zdjęciami z biegu. We wpisie wyznał, że wykonano je 5 miesięcy po trzecim udarze: “Maj 2020, mój pierwszy trucht, pięć miesięcy po ostatnim, trzecim udarze. Bieg trwa” - napisał.
Tomasz Lis po trzech udarach
Dziennikarz nie pierwszy raz wspomniał o problemach zdrowotnych. Wcześniej już przyznał, że mimo, iż był badany przez lekarzy z Polski i z Holandii, nie wie, co mogło być przyczyną pierwszego udaru.
– Nie wiem, czy to się nie układa jakby zbyt prosto, że za dużo przeciążeń, za ciężko pracował, za mało spał, za bardzo przeżywał i stało się to, co się stało (...) Teoria była przy pierwszym taka, że przy tętnie dwieście albo dwieście z groszami, urwała się jakaś blaszka miażdżycowa i poszła sobie żyłą lub tętnicą - mówił w podcaście “W cieniu sportu”.
Pomimo pierwszego udaru, dziennikarz nie zrezygnował z pracy i sportu. Przebiegł jeszcze kolejne maratony, co prowadzący rozmowę skwitował stwierdzeniem, że na drugi i trzeci udar Tomasz Lis zapracował.
Udar mózgu to stan zagrażający życiu
Udar mózgu to stan zagrożenia życia. W jego przebiegu dochodzi do nagłego, miejscowego zaburzenia krążenia krwi w mózgu. Zdecydowana większość pacjentów z udarem, to osoby starsze, ale zdarzają się one także u osób młodych, w wieku 25 - 30 lat.
Najczęstsze objawy udaru mózgu
Objawy udaru mózgu powinien znać każdy, by móc je rozpoznać i niezwłocznie wezwać pomoc. Przy udarze mózgu liczy się czas. Co należy wiedzieć?
Symptomy, które wskazują na udar mózgu to m.in.:
- występujące po jednej stronie ciała: niedowład, porażenie lub zaburzenia czucia
- utrata zdolności mówienia, niewyraźna mowa, bełkotanie,
- niedowidzenie na jedno oko lub niedostrzeganie połowy pola widzenia, potrójne widzenie
- zawroty i bóle głowy
- uczucie wirowania otoczenia
- nudności i wymioty
- zaburzenia równowagi
Jeśli widzisz osobę, która może mieć udar, natychmiast zadzwoń po pomoc pod nr 112.