To ważne sygnały ostrzegawcze. Mogą świadczyć o rozwoju choroby Parkinsona

2022-07-05 14:56

Choroba Parkinsona dotyka coraz młodsze osoby. Jej objawy zazwyczaj pojawiają się stopniowo, a z czasem ich nasilenie może powodować trudności z mówieniem i chodzeniem. Choć symptomy choroby mogą różnić się u poszczególnych pacjentów, często wskazuje się na objawy związane z poruszaniem się. Jak je rozpoznać?

To ważne sygnały ostrzegawcze. Mogą świadczyć o rozwoju choroby Parkinsona
Autor: Getty Images

Choroba Parkinsona to zaburzenie mózgu, które wywołuje niekontrolowane i niezamierzone ruchy takie jak drżenie, trudności z utrzymaniem równowagi i koordynacją, sztywność mięśni. W miarę postępu schorzenia mogą pojawić się również kłopoty z pamięcią, zmęczenie, depresja, zaburzenia snu. Badania wykazują, że choroba Parkinsona dotyka częściej mężczyzn niż kobiety.

Wiek to także czynnik ryzyka. U większości osób z chorobą Parkinsona objawy pojawiają się po raz pierwszy po 60. roku życia, ale od 5 do 10 proc. pacjentów choruje przed pięćdziesiątką. Niepokojący jest jednak fakt, że ta choroba dotyka coraz częściej młodych osób.

Postacie choroby Parkinsona o wczesnym początku są często, ale nie zawsze dziedziczone. Niektóre z nich mają związek z mutacją określonych genów.

Fizjoterapia w chorobie Parkinsona

Pierwsze znaki ostrzegawcze

Początkowo objawy choroby Parkinsona są łagodne, a choroba rozwija się stopniowo. Jednym z głównych symptomów jest sztywność mięśni, która utrudnia poruszanie się i mimikę twarzy. Pacjenci często skarżą się także na bolesne skurcze mięśni i powolne, ospałe ruchy.

Sztywność mięśni powoduje problemy z poruszaniem się, ponieważ wpływa na sposób chodzenia danej osoby. Choroba może utrudnić wykonywanie normalnych kroków. Specjaliści podkreślają, że krótkie kroki są powszechną oznaką tego schorzenia.

Uczucie ciężkich stóp także może wskazywać na chorobę Parkinsona. Z czasem chorzy mają trudności z założeniem butów, odczuwają ucisk stóp. National Institute of Ageing wyjaśnia: "Ludzie z chorobą Parkinsona często rozwijają chód parkinsonowski, który obejmuje tendencję do pochylania się do przodu".

Eksperci tłumaczą, że małe, szybkie kroki i zmniejszone kołysanie rękami podczas chodzenia oraz problemy z inicjowaniem lub kontynuowaniem ruchu mogą także wskazywać na chorobę Parkinsona.

Inne sygnały choroby Parkinsona

Specjaliści podkreślają, że objawy choroby często występują tylko z jednej strony. Jednak problemy z poruszaniem się to nie jedyne objawy, jakie mogą wskazywać na chorobę Parkinsona. Chory może mieć trudności w mówieniu, połykaniu i żuciu, mogą pojawić się zaparcia i problemy z oddawaniem moczu. Chorobie Parkinsona często towarzyszy także depresja i inne zaburzenia emocjonalne.