To może być wczesna oznaka demencji. Chodzi o to, jak zarządzasz swoimi pieniędzmi

2022-06-24 17:00

Demencja dotyka szerokie grono osób w podeszłym wieku. Może się rozwijać latami - jej wczesnych symptomów można po prostu nie zauważyć albo zwyczajnie je zignorować. Dlatego warto być czujnym i obserwować siebie. Niespodziewane zmiany zachowania mogą być oznaką demencji. Ostatnio naukowcy odkryli, że to, jak gospodarujemy pieniędzmi, może mieć tutaj duże znaczenie.

Starsza kobieta licząca drobne pieniądze
Autor: Getty Images

Demencja starcza (inaczej otępienie starcze) to poważny i rosnący problem zdrowotny i społeczny. Termin ten określa zbiór niepokojących objawów o charakterze psychicznym, które wpływają na komunikację i normalne funkcjonowanie. Jest czymś więcej niż "zaburzeniem pamięci". Może objawiać się upośledzeniem funkcji poznawczych, mowy, uwagi czy orientacji. Czynniki takie jak: stres, zła dieta, problemy ze snem, nadużywanie alkoholu, brak aktywności umysłowej i fizycznej wskazują na zwiększone ryzyko demencji. Jej wczesne objawy, choć pozornie niewinne, mogą być często ignorowane.

Demencja często niesłusznie bagatelizowana

Ostatnio naukowcy z Uniwersytetu Bar-Ilana w Izraelu odkryli nietypowy objaw zwiastujący początek rozwoju demencji. Chodzi dokładnie o to, w jaki sposób gospodarujemy pieniędzmi. Brzmi to dość enigmatycznie. Już wyjaśniamy, o co chodzi!

W pierwszym etapie objawy demencji są najczęściej niedostrzegalne. Wiadomo, że im wcześniej wykryte zostanie zaburzenie funkcji poznawczych, tym więcej możliwości leczenia ma pacjent i tym skuteczniejsza jest terapia.

Według najnowszego badania skłonność do rozdawania pieniędzy może być oznaką choroby Alzheimera (ang. Alzheimer’s disease, w skrócie AD). Jest to forma demencji, która w szczególny sposób wpływa na części mózgu, które są odpowiedzialne za kontrolowanie myśli, pamięci i mowy. Główny autor Gali H. Weissberger przekazał, że jest to pierwsza analiza, która bada możliwe czynniki zwiększające ryzyko rozwoju demencji za pomocą ekonomii behawioralnej.

Poradnik Zdrowie: Choroba Alzheimera - skąd się bierze?

Nietypowy objaw Alzheimera. Rzadko się na niego zwraca uwagę

Osoby, które wzięły udział w badaniu, przeszły szereg testów na funkcje poznawcze (m.in. test ogólnej sprawności umysłowej). Następnie 67 ochotników musiało wykonać proste zadanie, które polegało na zarządzaniu pieniędzmi. Każdy z nich był w parze z osobą, której w ogóle nie znał i musiał podjąć decyzję, czy dać jej 10 dolarów, czy zatrzymać dla siebie. Badany mógł dysponować tymi pieniądzmi w dowolny sposób.

Co się okazało? To, że uczestnicy, którzy uzyskali gorsze wyniki podczas badań funkcji poznawczych, były bardziej skłonne do oddania pieniędzy swojemu współtowarzyszowi. Jak wyjaśnili, te osoby mogą być szczególnie narażone na chorobę Alzheimera o wczesnym początku. "Jeśli u danej osoby następuje zmiana w zachowaniu altruistycznym, może to oznaczać, że zachodzą również zmiany w mózgu" – doprecyzował Weissberger.

W tym temacie zabrał głos neurolog prof. Duke Hanz z Keck School of Medicine w Stanach Zjednoczonych. Obecnie jego celem jest zrozumienie, dlaczego niektórzy seniorzy mogą być bardziej podatni na oszustwa i wyłudzenia finansowe. "Problemy z pieniędzmi są jednym ze wczesnych objawów choroby Alzheimera. To najnowsze odkrycie potwierdzą tę tezę" – dodał.

To, w jaki sposób osoby z demencją, zarządzają pieniędzmi, było już przedmiotem wielu badań.