To już trzeci lek wycofany z obrotu w tym miesiącu. Sprawdź, czy masz go w swojej apteczce

2022-03-28 9:42

Już po raz trzeci w tym miesiącu Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o wycofaniu z obrotu kolejnego leku. Chodzi o doustny preparat stosowany między innymi przy nadmiarze cholesterolu we krwi. Co jest powodem decyzji GIF?

To już trzeci lek wycofany z obrotu w tym miesiącu. Sprawdź, czy masz go w swojej apteczce
Autor: Getty Images

Kolejny lek wycofany z obrotu

Główny Inspektorat Farmaceutyczny (GIF) poinformował o wycofaniu z obrotu kolejnego leku. Chodzi o Atorvox, preparat stosowany między innymi w leczeniu hipercholesterolemii pierwotnej, rodzinnej hipercholesterolemii heterozygotycznej lub hiperlipidemii mieszanej.

Wskazaniem do stosowania preparatu jest podwyższony poziom cholesterolu w surowicy krwi. Najczęściej stosowany jest w sytuacji, gdy dieta i inne sposoby leczenia niefarmakologicznego zostały wyczerpane. Z aptecznych półek zniknęła konkretna seria leku - sprawdź, czy masz go w swojej apteczce.

Szczegóły dotyczące wycofanego preparatu: Atorvox (Atorvastatinum) 40 mg, tabletki powlekane, numer serii: 21212, termin ważności: 09.2023, podmiot odpowiedzialny: Teva Pharmaceuticals Polska Sp. z o.o., ul. Emilii Plater 53, 00-113 Warszawa

Poradnik Zdrowie: czym popijać leki

Powód wycofania leku

W uzasadnieniu decyzji o wycofaniu z obrotu preparatu Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych wskazuje na błąd w oznaczeniu mocy produktu leczniczego na opakowaniu zewnętrznym.

- Prezes Urzędu wskazał, że aktualny projekt graficzny opakowania zewnętrznego ww. produktu leczniczego zawiera prawidłową informację o mocy produktu leczniczego, tj. 40 mg zamieszczoną na trzech ścianach opakowania zewnętrznego oraz jednocześnie błędną informację o mocy 20 mg, umieszczoną na jednej z bocznych ścianek opakowania. Opisany powyżej błąd na opakowaniu zewnętrznym może prowadzić do błędnego wydawania produktu leczniczego z apteki, co w ocenie Prezesa Urzędu może stwarzać zagrożenie dla zdrowia publicznego i stanowi przesłankę do wycofania błędnie oznakowanego produktu leczniczego z obrotu – czytamy w decyzji.

W decyzji podana jest także informacja, że podmiot odpowiedzialny za produkt poinformował, że "seria 21212 produktu leczniczego Atorvox, 40 mg, tabletki powlekane, została wprowadzona do obrotu jako pierwsza i jedyna po zmianie wzoru graficznego opakowania".

To nie jedyny lek wycofany przez GIF w tym miesiącu

To już trzecia decyzja Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego o wycofaniu z obrotu leków w tym miesiącu. Pierwszym preparatem wskazanym przez GIF był Vigantol, czyli lek stosowany w postaci kropli doustnych zawierający witaminę D3, podawany najczęściej dzieciom i niemowlętom. Powodem decyzji instytucji była wada jakościowa. Chodziło o serię preparatu o numerze 19KQ193 z datą ważności 10.2024.

Kolejnym wycofanym preparatem był popularny produkt APAP Intense. To połączenie paracetamolu oraz ibuprofenu o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Podobnie jak w przypadku Vigantolu, przyczyną wycofania preparatu z obrotu była wada jakościowa. Decyzja dotyczyła serii P2009118 z datą ważności 06.2023.

Mam wycofany preparat w domu. Co robić?

Jeśli podejrzewasz, że posiadasz preparat, który został wycofany z obrotu, przede wszystkim upewnij się, czy numer serii i data ważności jest zgodna z informacją wskazaną przez GIF. Może okazać, że produkt zakupiony przez ciebie nie został wytypowany przez Główny Inspektor Sanitarny jako preparat wymagający wycofania.

W przypadku, kiedy w swojej apteczce znajdziesz lek, który został wycofany z obrotu, a ty go przyjmujesz – natychmiast przestań to robić i jak najszybciej skontaktuj się ze swoim lekarzem prowadzącym lub lekarzem pierwszego kontaktu, aby wskazał ci inny preparat, który możesz stosować.

Produkty lecznicze, w tym także leki wymagają specjalnej utylizacji, ponieważ substancje w nich zawarte mogą być zagrożeniem dla środowiska naturalnego. Dlatego nigdy nie wyrzucaj leków do zwykłego kosza na odpady. Przeterminowane, wycofane bądź niezużyte leki możesz wyrzucić w specjalnie przygotowanych pojemnikach, które znajdują się w aptekach.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki