To był pierwszy znak, że ma Alzheimera. "Jeśli opowiem śmieszną historię po raz drugi, proszę się śmiać”

2022-09-30 10:10

Charlton Heston spędził życie na oczach opinii publicznej jako czołowy hollywoodzki aktor. Przez sześć dekad wystąpił w ponad 100 produkcjach. W 2002 roku aktor ogłosił, że ma kłopoty ze zdrowiem. Heston zachorował na Alzheimera, ale choroba nie powstrzymała go przed kontynuowaniem swojej pracy.

Charlston Heston
Autor: Facebook

Charlston Heston znany z takich klasyków jak "Ben-Hur", czy "Dziesięć przykazań" ogłosił w 2002 roku, że doświadcza objawów zgodnych z chorobą Alzheimera. Aktor już na samym początku podkreślał, że nie przerwie z tego powodu swojej kariery.

W oświadczeniu dla prasy powiedział: „Dla aktora nie ma większej straty niż utrata publiczności". W 2008 roku Charlston Heston zmarł w wieku 84 lat w swoim domu w Beverly Hills, ale legendą pozostaje do dziś.

Poradnik Zdrowie: Choroba Alzheimera - skąd się bierze?

To był pierwszy objaw choroby Alzheimera u Charltona Hestona

Charlton Heston wyznał, że jego pamięć zaczęła zawodzić: „Jeśli nie będę potrafił przypomnieć sobie twojego imienia, będziesz wiedział dlaczego. A jeśli opowiem ci śmieszną historię po raz drugi, proszę się śmiać”.

Jak rozpoznać, że pogorszenie pamięci to oznaka choroby Alzheimera?

Theodore Strange z Staten Island University Hospital wyjaśnia: „Utrata pamięci związana z wiekiem zaczyna się po 60-65 r.ż. i jest naturalna. W przebiegu choroby Alzheimera utrata pamięci - choć powszechna - nie jest jedynym objawem demencji. Pacjenci z demencją (najczęściej z chorobą Alzheimera) mogą również mieć problemy z umiejętnościami językowymi i wzrokowymi, z postrzeganiem i uwagą. Mogą również wystąpić zmiany osobowości. Pacjenci z początkiem choroby Alzheimera powinni być badani pod kątem utraty słuchu, depresji i innych powszechnych chorób, takich jak cukrzyca."

Heston kontynuował pracę po otrzymaniu diagnozy 

Według dr Strange stymulowanie mózgu pomimo choroby jest kluczowe: „Kontynuacja pracy i zaangażowanie w stymulację procesu myślenia jest zawsze dobrą rzeczą, o ile nie ma problemów z bezpieczeństwem dla dotkniętego chorobą pacjenta lub wykonywanej pracy”.

Co należy wiedzieć o chorobie Alzheimera?

Dr Strange wyjaśnia: „Cztery „A” choroby Alzheimera to amnezja, afazja, apraksja i agnozja i choć istnieje wczesne leczenie, które może spowolnić postęp choroby Alzheimera, nie ma na nią lekarstwa."

Objawy choroby Alzheimera

Oznaki choroby Alzheimera obejmują:

  • utratę pamięci krótkotrwałej
  • dezorientację
  • trudności w myśleniu
  • zapominanie
  • kłopoty z koncentracją
  • dezorientację
  • zmianę osobowości

Ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera wzrasta wraz z wiekiem. Zapobieganie chorobie Alzheimera obejmuje: zdrową dietę, rozwiązywanie krzyżówek i łamigłówek, czytanie książek i regularną aktywność fizyczną.