Test w aptece nie zwalnia z kwarantanny?

2022-02-03 11:58

Tydzień temu wprowadzono możliwość testowania się na obecność SARS-CoV-2 w aptekach. Testy wykonują farmaceuci w prawie 200 punktach w kraju, a ich wyniki raportowane są do ogólnopolskiego systemu. Do czego uprawnia wynik testu wykonanego w aptece?

covid test
Autor: Getty Images

​​​​​​Do wykonania testu w aptece nie są potrzebne wcześniejsze zapisy. Takie rozwiązanie ogranicza czas oczekiwania w kolejce, a dodatkowo jest bezpłatne. Wynik testu pacjent otrzymuje już po kilkunastu minutach. Informację o wyniku można także znaleźć na Internetowym Koncie Pacjenta oraz w aplikacji mojeIKP. Należy jednak pamiętać, że nie w każdej aptece można taki test wykonać.

Do czego uprawnia wynik testu w aptece?

  • negatywny – otrzymasz Unijny Certyfikat COVID po teście antygenowym (ważny 48 godzin),
  • pozytywny ‒ rozpoczniesz izolację domową.

Informację o tym, ile będzie trwała twoja izolacja oraz certyfikaty znajdziesz na Internetowym Koncie Pacjenta oraz w aplikacji mojeIKP.

W aptekach przeprowadzane są testy antygenowe. Jeśli otrzymasz negatywny wynik testu antygenowego, możesz wygenerować Unijny Certyfikat COVID (UCC), ale będzie on ważny tylko 48 godzin.

Pozytywny wynik testu antygenowego wykonanego w aptece nie uprawnia do uzyskania statusu ozdrowieńca i Unijnego Certyfikatu COVID.

Status ozdrowieńca, potwierdzony UCC, można uzyskać tylko po potwierdzeniu choroby testem PCR wykonanym w punkcie pobrań.

Poradnik Zdrowie: powikłania po COVID-19