Teranostyka – medycyna przyszłosci

2018-08-06 11:13

Teranostyka to połączenie diagnostyki i terapii. Jest podstawą nowoczesnej, spersonalizowanej medycyny precyzyjnej, zwanej medycyną "szytą na miarę".  Teranostyka to także szansa dla chorych na nowotwory. Jest nadzieja, że za pomocą nanotechnologii uda się zatrzymać falę zachorowań na raka.

Teranostyka – medycyna przyszłosci
Autor: GettyImages Teranostyka to połączenie diagnostyki i terapii, podstawa nowoczesnej, spersonalizowanej medycyny precyzyjnej

Teranostyka to połączenie dwóch słów: terapia i diagnostyka. Kiedy mówi się o medycynie przyszłości, termin teranostyka pada najczęściej, zaraz obok medycyny precyzyjnej i medycyny personalizowanej.

Filozofia teranostyczna będzie coraz bardziej powszechna, zwłaszcza w onkologii – prognozują eksperci Polskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej.

Teranostyka sięga do najnowszych technologii i materiałów, takich jak nanotechnologie, nanomateriały, biomateriały i biomimetyki.

Pozwalają one jednocześnie na precyzyjne wykrywanie procesów chorobowych w ciele pacjenta i dostarczenie leków bezpośrednio do obszarów objętych zmianami chorobowymi.

Umożliwiają także dostosowanie dawki leku do indywidualnych potrzeb konkretnego pacjenta.

Nanocząsteczki teranostyczne pomogą w leczeniu chorych na rozsiane przerzuty raka, nie reagujące już na hormono-, czy chemioterapię.  A to wszystko gwarantuje skuteczniejsze leczenie.

– Idea teranostyki polega na tym, by na początku sprawdzić, czy dane lekarstwo, które według naszej wiedzy można zastosować w terapii danego schorzenia, rzeczywiście połączy się z komórkami chorobowymi. Dany lek podajemy tylko wtedy, kiedy stwierdzimy, że rzeczywiście łączy się ze zmianami chorobowymi i leczenie z bardzo wysokim prawdopodobieństwem będzie skuteczne. – mówi prof. Leszek Królicki, konsultant krajowy w dziedzinie medycyny nuklearnej.

W kontekście medycyny nuklearnej, stosowanej w terapii onkologicznej, sprawdzamy pod tym kątem różne radiofarmaceutyki, między innymi radiofarmaceutyki peptydowe. – dodaje prof. Królicki.

Zastosowanie strategii teranostycznej pozwala na wdrożenie odpowiedniego dla danego pacjenta leczenia lub modyfikację już stosowanej u niego terapii. Główne dziedziny medycyny, gdzie wykorzystywana jest teranostyka, to:

  • onkologia
  • endokrynologia
  • terapia procesów zapalnych
  • zmian autoimmunologicznych

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki