Ten rak to największy zabójca. W końcu pojawiła się obiecująca terapia

2023-05-11 10:21

Pojawiły się optymistyczne wieści dla pacjentów cierpiących na raka trzustki. Opracowano spersonalizowaną terapię opartą na mRNA, która obecnie jest w trakcie badań klinicznych – poinformowało prestiżowe czasopismo naukowe "Nature". To daje nadzieję, że w najbliższej przyszłości nastąpi przełom w leczeniu jednego z najgroźniejszych nowotworów.

Pacjentka onkologiczna
Autor: Getty Images Ten rak to największy zabójca. W końcu pojawiła się obiecująca terapia

Nadzieja dla pacjentów z rakiem trzustki

Jak mówią eksperci, rak trzustki jest jednym z poważniejszych wyzwań współczesnej onkologii. Ten nowotwór jest trudnym przeciwnikiem, ponieważ charakteryzuje go bardzo wysoka śmiertelność. Początkowo rozwija się bardzo podstępnie i daje niespecyficzne objawy, które mogą być często mylone z powszechnie występującymi dolegliwościami. Leczenie tego nowotworu jest trudne. Od dłuższego czasu badacze prowadzą badania nad nowymi metodami terapii. Pojawiło się jednak światełko w tunelu.

Na łamach czasopisma naukowego "Nature" ukazała się informacja, że badania nad nowym lekiem na raka trzustki napawają optymizmem. Wzięło w nich udział 16 pacjentów, u których wykryto gruczolakoraka przewodowego trzustki (PDAC). Stanowi on ponad 90 proc. przypadków raka trzustki. Jedynie około 10 proc. pacjentów z tą chorobą przeżywa dwa lata od postawienia diagnozy.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do onkologa?

Wykorzystanie technologii mRNA w onkologii

Obecnie spersonalizowana terapia oparta na mRNA znajduje się w trakcie badań klinicznych i jej schemat leczenia wyzwala u niektórych chorych na raka trzustki obiecującą reakcję immunologiczną. Jak pokazują wyniki prób pierwszej fazy testów, u połowy uczestników, którzy przeszli operację usunięcia guza i zostali poddani tej terapii, rozwinęły się limfocyty T. Jak wyjaśnili naukowcy, są one zdolne do rozpoznania komórek rakowych i powstrzymania ich przed ponownym pojawieniem się.

U tych ośmiu pacjentów, u których wykryto odpowiedź immunologiczną po zastosowaniu spersonalizowanej terapii, nie było dowodów na wznowę choroby 18 miesięcy po leczeniu chirurgicznym. Uczeni wyliczyli też, że mediana nawrotu raka u uczestników, którzy nie zareagowali na leczenie, wyniosła 13,4 miesiąca.

Spersonalizowana terapia w walce z rakiem trzustki została opracowana przez firmę farmaceutyczną we współpracy z koncernem Roche. Ich zdaniem wykorzystanie technologii bazującej na mRNA ma ogromny potencjał w onkologii.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki