Ten noworodek to "mały gigant". Jego waga zaskoczyła nawet lekarzy

2022-07-07 11:34

W trakcie badania USG rodzice usłyszeli, że ich dziecko będzie ponadprzeciętnych rozmiarów. Zarówno oni, jak i personel medyczny byli w szoku, jak po narodzinach zważono noworodka. Nikt się nie spodziewał, że będzie tak duże. Wyglądał jak kilkumiesięczne niemowlę.

Narodziny małego giganta
Autor: Facebook

27-letnia Amy Smit z Cheddington w Buckinghamshire w Wielkiej Brytanii, jak i jej partner mają po 180 cm wzrostu. Na badaniu USG ginekolog im powiedział, że ich dziecko urodzi się duże, czyli będzie ponadprzeciętnych rozmiarów. Dlatego też podjęto decyzję, że poród odbędzie się przez cesarskie cięcie. Podczas zabiegu lekarze i pielęgniarki byli zaskoczeni tym, że noworodek, tuż po przyjściu na świat, wygląda jak kilkumiesięczne niemowlę.

Noworodek nie zmieścił się na wadze. "On jest ogromny"

"Wiedzieliśmy, że nasze dziecko będzie duże, ale nie mieliśmy pojęcia, że aż tak" - wyznaje świeżo upieczona mama w wywiadzie dla portalu "The Sun". Dodaje, jak w trakcie porodu usłyszała od jednej pielęgniarki: "potrzebuję pomocy, on jest ogromny".  

Podczas cesarskiego cięcia lekarz wydobywa dziecko ręcznie, co zwykle nie trwa długo. W tym przypadku były potrzebne aż dwie osoby. Po porodzie dziecko przeszło rutynowe badanie, które przebiegło również niestandardowo. "Nie mieścił się nawet na wadze, kiedy poszli go zważyć. Był za długi i szeroki. Musieli zrobić prowizoryczną deskę, żeby go na niej zważyć" - mówi Amy. Okazało się, że noworodek miał 61 cm długości i ważył 5,7 kg. Rodzice nadali mu imię Zagrys (Zeik).

Świeżo upieczona mama zareagowała dość nietypowo, jak pielęgniarka pokazała jej pociechę. "Kiedy zobaczył dziecko, powiedziałam tylko do mojego partnera Zaca: cholera" – opowiada.

Przed przyjściem na świat, rodzice przygotowali wyprawkę do szpitala, w której mieli przygotowane ubranka dla 2-miesięcznego dziecka. Niestety nie zmieścił się w żadne z nich. Ojciec chłopca musiał szybko uda się na zakupy. Wrócił ze sklepu z ubrankami dla półrocznego dziecka. Te idealnie pasowały na Zagrysa.

Poradnik Zdrowie: Gadaj Zdrów, odc. 6 Poronienie

Tata o przyszłości syna. "Będzie zawodnikiem rugby"

Para ma starszą córkę, 4-letnią Lolę. W dniu narodzin dziewczynka ważyła też nie mało, bo 4,13 kg. "Lola chce cały czas bawić się z braciszkiem i mówi, że to jej dziecko" – mówi Amy. – "Z kolei Zac zdecydował już, że nasz syn będzie zawodnikiem rugby" – dodaje.

Zagrys jest dość pokaźnych rozmiarów jak na noworodka, ale daleko mu do rekordzisty. W 1995 roku we Włoszech urodziło się największe dziecko świata, które ważyło 10,2 kg. Swego czasu była rozpowszechniona informacja w sieci, że w Australii urodził się noworodek, który ważył… 18 kilogramów. Jednak ta wiadomość nie została oficjalnie potwierdzona.