Na świat przyszło "cudowne dziecko". Przez rzadką wadę ma po cztery ręce i nogi

2022-07-07 8:43

Po dwie pary rąk i nóg ma dziecko, które przyszło na świat w ostatni weekend. Zarówno świeżo upieczona mama, jak i noworodek czują się dobrze. Dodatkowe kończyny dziecka "przyczepione" do jego brzucha są prawdopodobnie wynikiem rzadkiej wady.

Stopy noworodka
Autor: Getty Images

Matka dziecka – Kareena - nie chciała ujawnić swojego nazwiska. Kobieta została przyjęta do szpitala z bólami porodowymi w sobotę. Wkrótce potem urodziła.

To prawdopodobnie przypadek polimelii, czyli rzadkiej wady wrodzonej, która powoduje nadliczbowe kończyny. Lekarze potwierdzili, że dziecko jest zdrowe. Oboje z matką czują się dobrze.

"Nietypowe" dziecko urodziło się w Indiach w Shahabad Community Health Centre w stanie Uttar Pradesh, czyli najbardziej zaludnionym regionie Indii.

Lokalne media już okrzyknęły je "cudem natury". Mieszkańcy tłumnie gromadzili się, aby zobaczyć noworodka. Wielu z nich wierzy, że dziecko może być reinkarnacją Lakszmi – wieloramiennej hinduskiej bogini bogactwa, fortuny, władzy, piękna, płodności i dobrobytu.

Zdjęcia i filmy pokazują, że dziecko wydaje się mieć "przytwierdzoną" dodatkową parę rąk i nóg do brzucha.

Czym jest polimelia?

Polimelia jest wrodzoną anomalią, którą definiuje się jako obecność dodatkowych kończyn przyczepionych do różnych obszarów ciała. Przykładem polimelii jest torakomelia, w której dodatkowa kończyna jest "przyczepiona" do klatki piersiowej. Zazwyczaj te wady wrodzone są spowodowane czynnikami genetycznymi i środowiskowymi.

Poradnik Zdrowie: wady genetyczne płodu a badania prenatalne