Ten nietypowy rodzaj karetki może uratować życie wielu pacjentom

2022-02-18 7:32

Warszawskie pogotowie otrzymało osiem nowych karetek, w tym jedną przystosowaną do przewozu osób z nadwagą. –Ambulans posiada samozaładowcze nosze elektryczne, dzięki czemu w godnych warunkach można udzielać pomocy pacjentom bariatrycznym. Udźwig tego rodzaju noszy, gdzie nie mamy obciążenia dla układu mięśniowo-szkieletowego pracowników pogotowia, to jest czterysta kilogramów – powiedział Radiu dla Ciebie dyrektor stołecznego pogotowia Karol Bielski.

karetka
Autor: Getty Images

– Mówimy, że to są „małe szpitale”, które jeżdżą na kółkach. Ósma karetka jest bariatryczna do przewozu osób z nadwagą. To wyjątkowa karetka, jedyna taka, która będzie teraz służyła mieszkańcom Warszawy i okolicznych powiatów – mówi Elżbieta Lanc z zarządu województwa mazowieckiego.

Nowe ambulanse zastąpią wyeksploatowane dotąd pojazdy, które mogą w każdej chwili ulec awarii. Nowe karetki mają podnieść standard udzielanej pomocy w bezpieczny sposób. 

Pierwsza pomoc - jak udzielić pierwszej pomocy?

Ratownicy tłumaczą, że w przypadku osób znacznie otyłych często wymagana była interwencja strażaków. Są przypadki, że otrzymują wezwanie do osoby, która waży ponad 260 kilogramów i znajduje się na czwartym piętrze bez windy, co właściwie dotąd uniemożliwiało przetransportowanie chorego do karetki bez udziału służb ze straży pożarnej.

Nowy ambulans bariatryczny to nowe możliwości udzielenia sprawnej i skutecznej pomocy osobom z nadmierną otyłością. Jest wyposażona w nowoczesny sprzęt medyczny i ma odpowiednią ładowność. 

Źródło: RDC