Ten lek przeciwnowotworowy może powstrzymać koronawirusa? Tak wynika z badań

2022-09-13 15:53

Od początku pandemii naukowcy intensywnie poszukują leku na COVID-19. Poddają badaniom miliony substancji. Ostatnio ukazała się informacja na łamach czasopisma "Frontiers in Microbiology" o tym, że potencjalny lek przeciwnowotworowy może być również skuteczny w walce z wirusem SARS-CoV-2.

Pacjent chory na COVID-19
Autor: Getty Images

Zespół naukowców z Johns Hopkins Medicine w Stanach Zjednoczonych ogłosił znaczny postęp w poszukiwaniu leku na COVID-19. W ramach badania opracował metodę, która może okazać się pomocna nie tylko w zwalczaniu koronawirusa, ale także nowotworów. Wykorzystano w niej drobnocząsteczkowy inhibitor RK33, czyli cząsteczkę o wielkości około 1 nanometra, wykazującą zdolność do hamowania specyficznych interakcji między białkami. Co więcej, blokuje ona zdolność wirusa SARS-CoV-2 i jego wielu wariantów do przejmowania "genetycznej wytwórni" komórki gospodarza i tworzenie własnych kopii.

Nadchodzi nowy sposób walki z COVID-19? Nowe odkrycie naukowców

Doniesienia naukowe skomentował starszy autor badania prof. Venu Raman. Jak wyjaśnił, wraz ze swoim zespołem badawczym dowiódł, że na zdolność przeciwwirusową RK33 nie mają wpływu mutacje białka kolca, przez co pozostaje ona spójna w czterech wariantach SARS-CoV-2.

Ta analiza trwała kilka lat, w ramach której uczeni badali białko znane jako DDX3 i to, jak oddziałuje na nowotwory. Dokładniej mowa tu o helikazie kwasu rybonukleinowego, która rozwija dwunicowe RNA, mające za zadanie kontrolować wiele komórek nowotworowych. Dzięki temu możliwe jest translacja (tzw. odczytanie) kodu genetycznego RNA, co z kolei prowadzi do powstawania nowych komórek nowotworowych i tworzenia przerzutów.

Poradnik Zdrowie: LONG COVID

Potencjalny lek pomocy w walce z nowotworami i COVID-19

Jak sugerują wyniki, zarówno RK33, jak i opracowany inhibitor przez amerykańskich naukowców w Johns Hopkins Medicine, wykazują działanie, które może spowolnić progresję nowotworu. Polega to na powstrzymaniu RNA przed rozwinięciem się do translacji.

Mało tego białko DDX3 ma potencjał w zmniejszeniu zakaźności wielu wirusów RNA, np. RSV czy HIV. Dlatego też obiecujący lek przeciwnowotworowy RK33 ma szerokie spektrum działania między innymi może powstrzymać koronawirusa. W przeprowadzonej analizie badacze wykorzystali RK33 do blokowania DDX3 w komórkach laboratoryjnych zakażonych czterema wariantami SARS-CoV-2, czyli pierwotnym wirusem oraz wariantami alfa, beta i delta. Z danych wynika, że RK33 znacznie zmniejszyło tysiące cząsteczek w określonej wielkości próbce i spowodowało spadek produkcji większości białek i genów SARS-CoV-2, w tym białkowej transbłonowej proteazy serynowej 2 (TMPRSS2), uczestniczącej w dużym stopniu w zakaźności i rozprzestrzenianiu się koronawirusa.

"Zdolność RK-33 do hamowania rozwoju DDX3 wirusowego RNA w celu translacji jest niezależna od białka kolca, więc powinna pozostać skuteczna w przypadku większości wariantów" – dodał prof. Raman.

Amerykańscy naukowcy z Johns Hopkins Medicine teraz analizują wykorzystanie RK33 jako leku w walce z wariantem Omikron. Wyniki tych badań mają ukazać się jeszcze w tym roku.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki