Ten lek na ciężką postać COVID-19 zmniejsza śmiertelność o 70 proc.

2021-11-26 12:10
COVID-19
Autor: Getty Images

Izraelska firma Bonus BioGroup podała nowe informacje dotyczące leku MesenCure. Wyniki drugiej fazy testów klinicznych pokazują, że preparat może zmniejszyć śmiertelność pacjentów z ciężkim przebiegiem COVID-19 o 70 proc.

Dziennik The Jerusalem Post przekazał najnowsze doniesienia dotyczące leku MesenCure opracowanego przez biotechnologiczną firmę Bonus BioGroup.

MesenCure jest to terapia, która polega na wstrzyknięciu choremu żywych komórek przemieszczających się w krwiobiegu do czasu dotarcia do płuc objętych stanem zapalnym. Zadaniem komórek zawartych w tym leku jest wydzielanie czynników przeciwzapalnych i regeneracyjnych, tłumiąc burzę cytokinową i ograniczając dalszy rozwój procesu zapalnego. Niewydolność oddechowa ustępuje dopiero po złagodzeniu stanu zapalnego i usunięciu nadmiaru płynu z płuc.

Poradnik Zdrowie: powikłania po COVID-19

Lek może też skrócić czas hospitalizacji

Badanie preparatu MesenCure w II fazie klinicznej przeprowadzono na 50 pacjentach w wieku od 41 do 77 lat. Byli oni hospitalizowani w ośrodkach Rambam Health Care Campus, Kaplan Medical Center i Baruch Padeh Medical Center. Większość z badanych miała choroby towarzyszące takie jak: cukrzyca, otyłość lub nadciśnienie tętnicze.

Na podstawie uzyskanych wyników izraelscy uczeni ustalili, że po otrzymaniu do trzech dawek preparatu MesenCure 30-dniowy wskaźnik przeżycia 50 pacjentów na COVID-19 z saturacją tlenową na poziomie 93 proc. oraz rozlanym zapaleniem płuc, wyniósł 94 proc.

Grupa kontrolna składała się z 30 pacjentów, którzy stosowali nowy preparat. Ich wyniki porównywali z 60 chorymi w podobnym stanie, tylko że oni nie brali udziału w badaniu. Jak poinformowali badacze, jedynie 6,7 proc. chorych leczonych za pomocą MesenCure zmarło z powodu COVID-19 lub jego powikłań. Z danych też wynika, że stosowanie MesenCure skróciło również okres hospitalizacji z 17,2 dni do 9,4.

Dyrektor generalny dr Shai Meretzki powiedział, że wyniki uzyskane z II fazy klinicznej są lepsze, niż się spodziewano.

Źródło: PAP

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.