Lek na COVID-19 wkrótce może być dostępny w Polsce. Na co czekamy?

2021-11-23 10:34

Lek na COVID-19 będzie dostępny w Polsce? O to został zapytany minister zdrowia Adam Niedzielski, przyznając, że „są leki obiecujące, które są do zastosowania na każdym etapie terapeutycznym”.

Lek na COVID-19 wkrótce może być dostępny w Polsce. Na co czekamy?
Autor: Getty Images

Szef resortu zdrowia Adam Niedzielski wypowiedział się na temat leków na COVID-19 w rozmowie dla Radia Zet. Według niego rynek tych preparatów bardzo się rozwija i „są leki obiecujące, które są do zastosowania na każdym etapie terapeutycznym”. – W szpitalach mamy w tej chwili remdesiwir, ale także są propozycje nie mniej skuteczne, a może nawet bardziej skuteczne – powiedział.

Poradnik Zdrowie: powikłania po COVID-19

Minister zdrowia poinformował też, że jest „lek wczesnego zastosowania, który będzie możliwy do brania w domu” i „będzie musiał być przepisany przez lekarza POZ”. – Jak dobrze pójdzie, to od stycznia będzie on również potencjalnie dostępny w Polsce, o ile oczywiście EMA go zatwierdzi i dostawy będą realizowane – dodał Adam Niedzielski

Wyjaśnił, że to też lek „dla osób z grup ryzyka, który zmniejsza możliwość namnażania się wirusa w organizmie, o ile jest zastosowany jeszcze w bardzo wczesnej fazie”.  

Pozytywna ocena dwóch leków przeciw COVID-19

Podczas rozmowy Adam Niedzielski przypomniał, że w ostatnim czasie Europejska Agencja Leków (EMA) wydała dwie decyzje.

11 listopada 2021 roku Komitet ds. Leków dla Ludzi (CHMP) Europejskiej Agencji Leków ocenił pozytywnie dwa leki na COVID-19: Ronapreve i Regkirona. Wydał również zalecenie o dopuszczeniu tych preparatów do obrotu w Europie.

Ronapreve i Regkirona są to leki, które zawierają przeciwciała monoklonalne. Jak wynika z prób klinicznych, stosowanie ich we wczesnym stadium zakażenia SARS-CoV-2 może znacząco obniżyć ryzyko hospitalizacji i ciężkiego przebiegu choroby.

Szef MZ wspomniał również o leku ambulatoryjnym, który teraz jest na ścieżce do dopuszczenia w Stanach Zjednoczonych.

Sonda
Którą szczepionką chciałbyś się zaszczepić?