Telefon komórkowy jest źródłem alergenów. Oto sposób, jak z nimi walczyć

2022-11-16 15:16

Smartfon towarzyszy nam niemal wszędzie, przez co rzadko się z nim rozstajemy. Musi znajdować się w zasięgu ręki, abyśmy mieli możliwość komunikacji ze światem. Warto jednak pamiętać, że zbyt częste korzystanie z telefonu może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Według najnowszych badań tego typu urządzenia są siedliskiem alergenów takich jak sierść zwierząt domowych. W związku z tym eksperci apelują, by nie zapominać o pewnej, ważnej czynności.

Zbliżenie na kobietę, która trzyma w dłoni smartfon
Autor: Getty Images Telefon komórkowy jest źródłem alergenów. Oto sposób, jak z nimi walczyć

Najnowsze badanie sugeruje, że smartfony mogą być kopalnią alergenów. Jak twierdzą uczeni z Bostonu i Iowa twierdzą, osoby zmagające się z alergią lub astmą powinny regularnie czyścic telefon komórkowy w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia nasilonych objawów.

Smartfon kopalnią alergenów 

W ramach obserwacji naukowcy opracowali specjalne modele smartfonów i rozdali je uczestnikom. Użytkowali te urządzenia przez określony czas. Następnie badacze sprawdzili ekrany i okazało się, że są one prawdziwym siedliskiem alergenów. Zidentyfikowano między innymi duże ilości alergenów kotów i psów oraz β-D-glukanów (BDG) tzw. substancje, które znajdują się w ścianach komórkowych grzybów. Autorka Hana Ruran z Boston Children’s Hospital wskazała, że najwięcej alergenów kotów i psów wykryto jednak na smartfonach właścicieli zwierząt domowych.

Powołując się na raport z 2016 roku, okazuje się, że codziennie ludzie dotykają swoich smartfonów ponad 2600 razy. Rzeczywiście, w ciągu dnia często przykładamy telefon do ucha albo niemal cały czas dotykamy ekranu i obudowy telefonu. Gdy dotykamy wyświetlaczem twarzy, zostają na nim ślady makijażu, potu, martwego naskórka czy sebum. To wszystko w połączeniu z ciepłą powierzchnią telefonu sprzyja namnażaniu się nie tylko patogenów, ale również alergenów. Przykładając często urządzenie do ucha, alergeny mogą dostać się do nosa, dróg oddechowych lub błony śluzowej oka, a później uwalniać histaminę i wywoływać objawy uczulenia.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do alergologa?

Eksperci wskazują konkretną czynność do walki z alergenami

Dlatego dermatolodzy biją na alarm. Według nich regularne czyszczenie telefonu jest niezwykle ważne. Wszyscy, nie tylko alergicy, powinni wykonywać tę czynność na początku dnia.

Naukowcy sprawdzili, czym czyść smartfon. Wzięli po lupę m.in. 70 proc. alkohol izopropylowy, roztwór chlorheksydyny, cetylopirydyny, benzoesan benzylu i kwas taninowy. W testach najlepiej wypadło połączenie chlorheksydyny i cetylopirydyny, które było skuteczne w redukcji substancji BDG. Natomiast mieszanka benzoesanu benzylu i kwasu garbnikowego lepiej radziła sobie z usuwaniem alergenów kotów i psów z powierzchni smartfonów.

Uczeni zalecają, aby alergicy stosowali do czyszczenia telefonów ściereczkę z mikrofibry, którą wystarczy delikatnie zmoczyć w czystej wodzie. Użyć też można 75 proc. alkoholu etylowego lub 70 proc. alkoholu izopropylowego.