Tego leku próżno dziś szukać w większości aptek. Termin dostaw nie jest znany

2022-07-06 10:06

Zła wiadomość dla osób, które z powodu uczulenia przyjmują leki antyhistaminowe. Zapasy jednego z takich leków ostatnio drastycznie się skurczyły, a w większości aptek zostały pojedyncze opakowania. Niestety, nie wiadomo, ile czasu pacjenci będą musieli czekać na kolejną dostawę.

Tego leku próżno dziś szukać w większości aptek. Termin dostaw nie jest znany
Autor: Getty Images

Informacje o braku dostępności kolejnych leków w ostatnich miesiącach pojawiają się coraz częściej. Na lipcowej liście produktów zagrożonych brakiem dostępności, przygotowanej przez resort zdrowia, jest aż 215 leków i wyrobów medycznych. Preparatem, którego ostatnio również zaczęło brakować, jest Fexofast 180 mg.

Lek bardzo trudno jest kupić

Z informacji widniejących na portalu gdziepolek.pl wynika, że obecnie lek Fexofast 180 mg dostępny jest w kilkunastu aptekach na terenie Polski - w większości została tylko jedna sztuka."Z BOK firmy Galena otrzymaliśmy informację, iż leku brakuje i nie jest na ten moment znany termin kolejnej dostawy." - napisano na portalu. Dla pacjentów, którzy przyjmują ten lek oznacza to konieczność wizyty u lekarza i weryfikacji sposobu leczenia.

Dla kogo przeznaczony jest Fexofast i jak działa?

Fexofast 180 mg jest lekiem antyhistaminowym i zalecany jest alergikom. Ma działanie przeciwalergiczne dzięki temu, że blokuje receptor histaminowy H1 odpowiedzialny za reakcje uczuleniowe. Występuje w postaci tabletek, a jego substancją czynną jest feksofenadyna.

Jego działanie utrzymuje się przez nieco ponad dobę. Ponieważ nie pokonuje bariery krew-mózg, nie ma działania uspokajającego i nasennego (jak większość leków przeciwhistaminowych starszych generacji). Wskazaniem do jego stosowania w dawce 120 mg jest łagodzenie objawów kataru siennego, z kolei dawka 180 mg zalecana jest do leczenia objawów pokrzywki alergicznej.

Leku nie mogą stosować osoby nadwrażliwe na feksofenadynę lub którąkolwiek z substancji pomocniczych, a także dzieci w wieku poniżej 12 lat. Z kolei ostrożność w trakcie jego stosowania muszą zachować osoby w podeszłym wieku, z niewydolnością wątroby lub nerek, a także z nadwrażliwością na terfenadynę, z której pozyskiwana jest feksofenadyna. Po zastosowaniu leku u osób z chorobami układu krążenia może wystąpić tachykardia i kołatanie serca.

Poradnik Zdrowie: alergie