Tego antybiotyku zabraknie w aptekach. GIF poinformował o wstrzymaniu sprzedaży
Główny Inspektorat Farmaceutyczny poinformował o problemach z dostępnością jednego z antybiotyków. Lek przepisywany jest zarówno dzieciom jak i dorosłym w różnych dawkach. Wstrzymanie sprzedaży może odczuć wielu pacjentów, a kolejne dostawy przewidziane są na drugą połowę lutego i marca.
Każdego tygodnia Główny Inspektorat Farmaceutyczny opracowuje zestawienie dotyczące dostępności leków. Pod uwagę brane są poziomy dystrybucji w ogólnodostępnych aptekach, aptekach szpitalnych, hurtowniach oraz o informacjach przekazanych przez poszczególne podmioty odpowiedzialne. Tym razem w sprzedaży może zabraknąć istotnego antybiotyku.
Ważny antybiotyk niedostępny. Pomagał na wiele chorób
Jak informuje GIF, o wstrzymaniu w obrocie leku zadecydował podmiot odpowiedzialny, w związku z czym przez jakiś czas nie kupimy preparatu w żadnej aptece. Chodzi o antybiotyk zawierający phenoxymethylpenicillinum kalicum, w przypadku dorosłych, substancja występuje w produkcie leczniczym Ospen 1000. Natomiast niedostępny w sprzedaży będzie również odpowiednik tego leku przeznaczony dla dzieci, mowa o Ospen 750 zawierającym benzathini phenoxymethylpenicillinum.
- Dostawy leku w postaci dla dzieci w butelkach 150 ml planowane są dopiero w drugiej połowie lutego, z kolei w butelkach 60 ml, w drugiej połowie marca - informuje GIF.
Tego typu antybiotyk przeznaczony jest do leczenia stanów zapalnych wywołanych przez drobnoustroje wrażliwe na penicylinę. Zalicza się do nich takie choroby jak:
- płonica,
- zapalenie gardła,
- zapalenie gardła i migdałków podniebiennych,
- zapalenie błony śluzowej nosa i gardła,
- zapalenie zatok,
- ostre zapalenie ucha środkowego,
- angina Vincenta,
- bakteryjne zapalenie oskrzeli,
- bakteryjne zapalenie płuc,
- odoskrzelowe zapalenie płuc (z wyjątkiem tych przypadków, w których penicylinę należy podawać parenteralnie lub jako kontynuacja leczenia lekami podawanymi we wstrzyknięciach);
- zakażenia skóry i tkanek miękkich: róża, różyca, ropne zapalenie skóry (np. liszajec, czyraczność), ropnie, ropowica.
Ospen przepisywany jest również w celu zapobiegania powikłaniom po zakażeniach wywołanych paciorkowcem. Mowa o takich stanach jak:
- nawroty gorączki reumatycznej i pląsawicy mniejszej,
- zapalenie wielostawowe,
- zapalenie wsierdzia,
- zapalenie kłębuszków nerkowych.
Wspomniany antybiotyk stosowany jest także w zapobieganiu bakteryjnemu zapaleniu wsierdzia u pacjentów z wrodzoną lub reumatyczną wadą serca przed i po małych zabiegach operacyjnych np. wycięcie migdałków, ekstrakcja zęba itp.
Ponadto w przypadku ciężkiego zapalenia płuc, ropniaka opłucnej, posocznicy, zapalenia osierdzia, zapalenia wsierdzia, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenia stawów i zapalenia szpiku, penicylinę należy podawać pozajelitowo w ostrej fazie zakażenia.
Zamiennik leku Ospen i inne braki
Jak widać zastosowanie leku Ospen jest dosyć szerokie, więc jego braki może odczuć spora grupa pacjentów. Główny Inspektorat Farmaceutyczny informuje jednak, że w sprzedaży dostępny jest inny preparat, zatem alternatywą dla niedostępnego antybiotyku może być Polcylin.
W przypadku pozostałych monitorowanych antybiotyków nie odnotowujemy problemów z dostępnością, realizacja recept utrzymuje się na wysokim poziomie około 90% - uspokaja GIF. Niestety z danych wynika, że poza antybiotykiem Ospen odnotowano problem z dostępnością innych leków takich jak:
- Ventolin (astma), substancja: salbutamolum, roztwór do nebulizacji w dawkach 2 mg/ml oraz 1mg/ml – podmiot odpowiedzialny przedłużył czasowe wstrzymanie w obrocie do 17 maja 2024 r.
- Nakom Mite (choroba Parkinsona), substancje: levodopum + carbidopum, tabletki, 100 mg + 25 mg – podmiot odpowiedzialny przedłużył czasowe wstrzymanie w obrocie do 20 marca 2024 r.; na rynku brak jest dostępnych odpowiedników. O ewentualnej modyfikacji farmakoterapii powinien zadecydować lekarz.
- Mononit 100 Redard, Mononit 60 Retard, Mononit 40, Mononit 20 (dławica piersiowa) substancja: isosorbidi mononitras – podmiot odpowiedzialny wstrzymał powyższe produkty w obrocie do końca lutego 2024 r.